Jak budou chutnat jablka budoucnosti? Šlechtí se nové odrůdy, které by odolaly mrazům nebo suchu
Experti z Výzkumného a šlechtitelského ústavu ovocnářského v Holovousích na Jičínsku sklidili poslední kusy nově šlechtěných jablek. V experimentálních sadech a následně i v laboratořích se snaží objevit jabloně, které jednou odolají třeba změnám klimatu. Jenže vypěstovat nové odrůdy trvá dlouhá desetiletí. Práci tak odborníkům usnadňují i moderní technologie.
Čtěte také
Lubor Zelený, vedoucí oddělení genetiky a šlechtění, mě provádí sadem. Stojíme u jabloně vysoké zhruba dva metry, jablka se nacházejí v bílém sáčku. „Jde o to, aby to bylo prodyšné a zároveň to zaizolovalo plody, aby se po spadnutí na zem nepomíchaly s plody, ve kterých nejsou semena ze řízeného opylení. V sáčku je asi pět jablek, z nichž poté získáme pět až třicet semen,“ vysvětluje Lubor Zelený.
Před pár dny experti poslední jablka přesunuly do chladicích boxů. Z nich je postupně berou do laboratoří, kde je následně hodnotí. Kromě tvrdosti hodnotí tvar, barvu, dobu skladovatelnosti, šťavnatost i chuťové parametry. Na základě toho mohou pak jablka šlechtit dál. „Šlechtitelský proces trvá zhruba 25 let, ale když potřebujeme víc vlastností najednou, tak se nám čas násobí, třeba na 50 let,“ dodává Lubor Zelený.
Moderní technologie
Čtěte také
V těchto chvílích tak ovocnářům urychlují práci moderní technologie. Tady v Holovousích na Jičínsku, ve vesnici se zhruba 500 obyvateli, sídlí výzkumný a šlechtitelský ústav od poloviny minulého století. Posledních šest let tu odborníci mají skvěle vybavenou budovu institutu a používají nové a nové metody, jako třeba takzvanou molekulární genetickou selekci.
„Je to selekce v raných stadiích vývoje. Rostlinka má třeba jen pár prvních lístků a my jsme z nich schopni odebrat malý kousek a vyizolovat DNA. Sledujeme například geny rezistence ke strupovitosti, což je u jablek jedna z nejvážnějších chorob. Další znak, který selektujeme, je i sloupcový růst jabloní,“ vysvětluje výzkumná a vývojová pracovnice Ivona Žďárská. „Když daný semenáč nenese požadované znaky, odstraní se.“
Jablka budoucnosti
Šlechtění nových odrůd je běh na dlouhou trať. „Jabloň za 30 let se od těch dnešních příliš lišit nebude, už dnes je ale vývoj vidět. U tržních jablek se jde po vzhledu, zákazník kupuje očima. Jablka budou jasná, červená… ale portfolio barev může být různé.“
„Změní se i charakter dužniny, bude chruplavá a pevnější, která se pak rozplyne na jazyku. V chuti v Česku převládá navinule sladká chuť, možná se posuneme do sladších tónů,“ popisuje vedoucí oddělení genetiky a šlechtění Lubor Zelený.
Související
-
Speciální prořezový stroj pomáhá ovocnářům v sadech v Dolanech na Náchodsku
Všichni, kdo mají zahradu, už se do toho naplno pustili. Sekají, plejí, sází. U ovocnářů v Zemědělském družstvu Dolany na Náchodsku teď vrcholí řez zimní stromů.
-
Díky atmosféře s minimem kyslíku může ovoce ve skladech ZD Dolany vydržet i několik let
Zemědělské družstvo Dolany na Náchodsku každoročně dodá na tuzemský trh tisíce tun ovoce. Aktuálně jdou na odbyt především různé odrůdy hrušek a jablek.
-
Dnes se jablka šlechtí na chuť a vzhled. Pokud nejsou krásná, tak je neprodáte, vysvětluje dendrolog
Dendrolog Vítězslav Haupt je odborníkem na staré odrůdy ovocných stromů. O tuto problematiku se zajímá 10 let a vytvořil také web Zapomenuté odrůdy.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Evakuovaná seniorka se rozhodla vrátit v Kobylé domů. ‚Volala na nás a najednou nebyla,‘ říkají svědci
-
Výbuchy komunikačních zařízení zabily osm lidí v Libanonu, 2750 je zraněno. Hizballáh viní Izrael
-
Macron neměl moc na výběr. Levicový premiér by pro něj byl ekonomickým postrachem, míní novinář
-
Volbami může zamíchat nízká účast, upozorňuje politolog Novotný a očekává ‚výprask‘ vládních stran