I zvířata mají žízeň. Myslivci na Vrchlabsku rozvážejí vodu po lesích každý druhý den

21. srpen 2018 09:45

Sucho dělá starosti i myslivcům. Citlivější lesní zvířata nemusí extrémní vedra přežít. Proto myslivci na Vrchlabsku vyrazili do lesů se zásobami vody. Doplňují tam napajedla, aby lesní zvěř měla co pít. Kvůli dlouhodobému suchu se totiž obávají, že by některá zvířata nemusela vedra přežít. Voda se ale v teple rychle kazí, takže myslivci musejí často vodu měnit.

Myslivec Miroslav Dědek nabírá do připravených nádob vodu, kterou za chvíli odveze do lesa pro zvěř. Aby na to nebyl sám, tak má s sebou i pomocníky.

Sekání luk je v plném proudu. Myslivci na Vrchlabsku zachraňují mláďata ukrytá ve vysoké trávě

Srnče ukryté v trávě

Vysoká tráva mizi z luk. Neznamená to spoustu práce jen pro zemědělce, ale i pro myslivce. Ti se snaží z trávy zachránit mláďata. Jak? To zjišťovala reportérka Kateřina Kohoutová.

„Jsou prázdniny, tak nemáme co dělat. A samozřejmě všichni máme rádi zvířata, tak musíme pomoci našim myslivcům. Protože jich je hodně málo," říká čtrnáctiletý dobrovolný myslivec Petr.

Nádob je připraveno opravdu hodně. Kolik vody chtějí myslivci odvézt do lesa při té první várce?

„Zatím tady máme osm nádob, ale uvidíme, podle toho, jak bude voda v lese vypadat," vysvětluje Petr.

Ujeli jsme asi tři kilometry a zastavujeme u prvního napajedla. To je umístěno přímo u posedu. Dá se říct, že jej zvířata dobře najdou?

Napajedla v lesích vysychají

„Tady je zrovna místo, kde se ta zvěř dost pohybuje. Takže to máme umístěno na místech, kde vychází nejvíc zvěře. Nejvíc nedostatkem vody trpí veškerá drobná zvěř. Tedy zajíci, bažanti, koroptve."

Myslivci v současné době rozvážejí vodu po lesích zhruba každý druhý den.

„Je všeobecně známo, že každý přežvýkavec by měl denně vypít čtyři procenta své váhy," dodává Miroslav Dědek.

Myslivci mají v plánu doplňovat vodu v lesích do doby, dokud bude nadále trvat suché počasí.

Spustit audio

Související