Myslivci bojují s přemnoženými divočáky. Ti působí škody na polích i v lese

24. leden 2018 09:45

Lesníci v Česku se v posledních letech potýkají s nárůstem černé zvěře. Také v Královéhradeckém kraji se divoká prasata přemnožila. Jaké problémy dělají? Nejen o to se zajímala reportérka Lucie Peterková.

Počty kusů černé zvěře v posledních letech rostou nejen v Česku, ale v celé Evropě. To nám potvrdila i mluvčí státního podniku Lesy České republiky Eva Jouklová. Stejně jako to, že útočiště zvěř stále častěji nachází v lánech kukuřice, nebo řepky olejky. Proto je velmi těžké ji ulovit a zároveň tak vznikají škody zemědělcům, kterým zvířata rozrývají půdu a ničí úrodu.

Ale škody podle Evy Jouklové, samozřejmě zaznamenávají i sami myslivci: „V lesích prasata vyrývají sazenice a plody, například žaludy. Poškozují také dřevěné a drátěné oplocenky, takže se do oploceného prostoru dostane bíložravá spárkatá zvěř, jeleni, daňci, mufloni. Ti pak okusují výhonky nově vysázených stromů."

Je ale nutné dodat, že černá zvěř je na druhou starnu pro lesní hospodářství přínosem. Protože se živí například larvami škůdců, nebo drobnými hlodavci. Tím tedy reguluje jejich množství v lesích. A pak také rozrývá půdu, do které se snadno zachytí semena leních dřevin, která by se v jinak udusané půdě neuchytila.

03521987.jpeg

Se stejnými potížemi jako lesníci ze státních lesů, se potýkají i myslivci z hradeckých Městských lesů. Také ředitel této společnosti Milan Zerzán potvrdil, že větším problémem jsou přemnožení divočáci spíš pro zemědělce, než pro myslivce. K mínusům současného stavu patří podle něj i to, že jeho lesníci zaznamenali snížený zájem o maso z divokých prasat.

„To, co vidíme je, že v tuto chvíli lidé omezili spotřebu zvěřiny. Sice ji máme na jednu stranu střílet, ale cena se propadá. I možnost udání té zvěřiny, protože tím, jak se na Moravě vyskytl ten Africký mor, tak se lidé bojí konzumovat zvěřinu. Což je nesmysl, protože to nemá absolutně vliv, ale je vidět, že je propad v té konzumaci," říká Milan Zerzán.

Vzhledem k epidemii prasečího afrického moru na Zlínsku, je teď Státní veterinární správou povolen lov prasat téměř všemi způsoby. A neomezuje lovce ani v tom, jak staré zvíře může ulovit. Zatím nemusí řešit ani to, jestli se jedná o kňoura, bachyni nebo mládě.

Ovšem Královéhradecký kraj, který případně rozhoduje o další regulaci černé zvěře, jak uvedl mluvčí hejtmanství Dan Lechman, aktuálně o žádném takovém kroku neuvažuje.

autoři: Milan Baják , luc
Spustit audio

Související