Noc důstojnosti upozornila na životy lidí s mentálním postižením. Zapojil se i Rychnov nad Kněžnou

9. leden 2025 07:26

Na téměř padesáti místech v celém Česku se už potřetí konala Noc důstojnosti. Akce se snaží upozornit na potíže, se kterými se musí vyrovnávat mentálně postižení lidé a jejich okolí. Do vzpomínkové akce se zapojila také nezisková organizace Pferda v Rychnově nad Kněžnou. 

„Dorota Šandorová, klientka jindřichohradeckého domova pro lidi s mentálním postižením, byla ve svých 37 letech v lednu 2021 zabita." Filip Ešpandr právě zahájil Noc důstojnosti, kterou uspořádala kavárna Láry Fáry v Rychnově nad Kněžnou. „Náhlá či předčasná smrt není u pacientů s komplexním postižením ničím výjimečným, velmi brzy se ale ukázalo, že tohle není ten případ."

Čtěte také

„Aby veřejnost věděla, že se to stalo a aby se předešlo tomu, aby se to už nikdo nestalo," vysvětluje Alena Sadílková z pořádající organizace Pferda důvody uspořádání tohoto happeningu.

„Toto selhání je však až vrcholem sledu událostí a vlastně výsledkem systémového nastavení," doplňuje Filip Ešpandr.

Do diskuze se spontánně zapojili bývalí klienti výchovných ústavů, například pan Martin. „A pak, když se to už stane, ty následky. Tak by to vůbec nemuselo být. Že člověk spadne do těch depresí, do úzkostí a strachu."

„Toužila po pozornosti, jen si o ni říkala nepřijatelným způsobem. Provokovala ostatní, protestovala, často křičela, bouchala do dveří nebo se válela po podlaze."
„Člověk si může pomoci, ale musí být i nějaký plán, aby mu někdo pomohl."
„Nikdo nepátral po příčinách, nikdo se nesnažil zjistit, co Dorota potřebuje. Místo toho přicházela jedna represe za druhou. Zavírání do klecového lůžka, nadměrná medikace, a dokonce i fyzické tresty."

Slovo si vzala i paní Eva. „Jsou stejní jako my, ať mají nějaké lehké, střední nebo těžké postižení. Jsou to lidé a ne zvířata. Mají právo žít stejný život jako my a ne být nějak omezováni."

Čtěte také

„V roce 2013 začala Dorota žít v nově zařízeném specializovaném oddělení jindřichohradeckého domova pro lidi s postižením, určeném přímo klientům s chováním náročným na péči. Domácnost 05 měla ty nejlepší předpoklady poskytnout klientům to, co opravdu potřebují. Málo klientů, vyšší počet asistentů, školení i finanční podpora.“

„Budujeme komunitní domácnosti, ta péče je taková kvalitnější. Klienti jsou klidnější, protože žijí běžným životem, perou, vaří, chodí do práce,“ říká o komunitní péči ředitelka Ústavu sociální péče v Kvasinách Jana Mašková.

„Nikdo nedostal pozvánku na Dorotin pohřeb. Městský úřad, její opatrovník, pohřeb uspořádal beze svědků,“ doplňuje Filip Ešpandr.

Příběh Doroty Šándorové vyslechly přímo v kavárně Láry Fáry v Rychnově nad Kněžnou asi tři desítky lidí. A připomenout si ho chtějí také příští rok.

autoři: Jiří Hofman , baj
Spustit audio

Související