Lidem s handicapem nabízí organizace Aspekt pomoc při hledání práce, i nácvik s virtuální realitou
V Česku přibývá lidí s duševním onemocněním. Vyplývá to z údajů Národního ústavu duševního zdraví. Na konzultace s psychologem se často dlouho čeká. Řada lidí má kvůli svým potížím problém s hledáním práce. S tím jim pomáhají i různé neziskové organizace, v Královéhradeckém kraji třeba Aspekt. Lidem s handicapem nabízí nejen konzultace, ale i nácvik pomocí virtuální reality.
Čtěte také
„Může se stát, kdyby náhodou vám nebylo dobře, tak to hned dáme dolů,“ v jedné z místností neziskové organizace Aspekt v Náchodě má Darina nasazené brýle na virtuální realitu. Bez práce je rok, za sebou má asi dvacet neúspěšných pohovorů. Dnes si poprvé s pomocí moderních technologií zkouší práci sekretářky.
Podobně si pracovní prostředí pomocí virtuální reality můžou vyzkoušet i další lidé. Možností je několik. „Buď si projít nějakou provozovnu nebo se podívat třeba do školní jídelny, jak to vypadá z pozice kuchaře. Nebo takovou praktickou věc, a tou je přijímací pohovor,“ vysvětluje pracovní konzultantka Aspektu Marta Suchardová.
Čtěte také
Cílem je podle ní zjistit například i to, jak jsou na tom klienti s pamětí nebo pozorností. „Nebo i jak dokáží následovat nějaké pokyny, které mohou být i dosti náročné.“
Aspekt má v Královéhradeckém kraji tři pobočky, zhruba osmdesát procent klientů organizace trpí nějakou duševní poruchou, říká předsedkyně Lucie Sedláčková. „Často se tam objevují onemocnění typu schizofrenie, nějaká deprese, poruchy osobnosti a pozornosti.“
Právě pro takové lidi je hledání práce složité. O své nemoci často nemluví ani se svými blízkými. Zmiňované klientce Darině tak pomáhá i možnost pravidelných konzultací. „Ráda sem chodím, protože mne vždy psychicky podpoří. I jim říkám, proč jsem nedopadla.“
ASPEKT
Pomáháme lidem se zdravotními potížemi najít si a udržet práci. Naši službu využívají klienti a jejich zaměstnavatelé z Královéhradeckého kraje již více jak 10 let.
Lidem s duševním onemocněním nabízí pomoc i řada dalších organizací. Například Centra duševního zdraví. Jejich vznik podporuje Ministerstvo zdravotnictví. Do roku 2030 by v Česku mělo být takových center sto.
Související
-
Snem vozíčkáře Daniela bylo zařadit se co nejvíc do běžné společnosti. Díky nové práci se mu plní
Stejná šance. Tak se jmenuje soutěž pro zaměstnavatele, kterou pořádá několik neziskových organizací. Cílem je ukázat příklady, kdy se daří zaměstnávat zdravotně postižené.
-
Žít aktivně mohou i handicapovaní. Vozíčkářka Alena Brodská...
Teď pro vás máme příběh neuvěřitelného optimismu a životní síly. Pokud se vypravíte do Meziměstí, tedy malého třítisícového města na Broumovsku, možná tam potkáte s...
-
Víte, v čem je jiný svět mentálně handicapovaných? Jsou přímí a dají vám najevo lásku. To je dar
Český rozhlas Hradec Králové vám dnes představí novopečenou Ženu regionu, kterou se v jubilejním 10. ročníku této ankety stala Oldřiška Mencáková z Hradce Králové.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Vondrášek: Loni prakticky nebyl týden bez incidentu na škole. Pachatel chce být ale často jen zajímavý
-
Dost bylo kolaboranta Fica, skandovali Slováci v ulicích. Jen v Bratislavě se sešlo na 60 tisíc lidí
-
Češi nejvíce věří Harrisové a Macronovi. V hodnocení zahraničních politiků dopadl nejhůře Putin
-
Muskovo gesto byl nacistický pozdrav. Ne jen hození srdce do davu, myslí si filozof jazyka Koblížek