Lidem s handicapem nabízí organizace Aspekt pomoc při hledání práce, i nácvik s virtuální realitou

8. prosinec 2024 07:48

V Česku přibývá lidí s duševním onemocněním. Vyplývá to z údajů Národního ústavu duševního zdraví. Na konzultace s psychologem se často dlouho čeká. Řada lidí má kvůli svým potížím problém s hledáním práce. S tím jim pomáhají i různé neziskové organizace, v Královéhradeckém kraji třeba Aspekt. Lidem s handicapem nabízí nejen konzultace, ale i nácvik pomocí virtuální reality.

Čtěte také

„Může se stát, kdyby náhodou vám nebylo dobře, tak to hned dáme dolů,“ v jedné z místností neziskové organizace Aspekt v Náchodě má Darina nasazené brýle na virtuální realitu. Bez práce je rok, za sebou má asi dvacet neúspěšných pohovorů. Dnes si poprvé s pomocí moderních technologií zkouší práci sekretářky.

Podobně si pracovní prostředí pomocí virtuální reality můžou vyzkoušet i další lidé. Možností je několik. „Buď si projít nějakou provozovnu nebo se podívat třeba do školní jídelny, jak to vypadá z pozice kuchaře. Nebo takovou praktickou věc, a tou je přijímací pohovor, vysvětluje pracovní konzultantka Aspektu Marta Suchardová.

Čtěte také

Cílem je podle ní zjistit například i to, jak jsou na tom klienti s pamětí nebo pozorností. „Nebo i jak dokáží následovat nějaké pokyny, které mohou být i dosti náročné.

Aspekt má v Královéhradeckém kraji tři pobočky, zhruba osmdesát procent klientů organizace trpí nějakou duševní poruchou, říká předsedkyně Lucie Sedláčková. „Často se tam objevují onemocnění typu schizofrenie, nějaká deprese, poruchy osobnosti a pozornosti.

Právě pro takové lidi je hledání práce složité. O své nemoci často nemluví ani se svými blízkými. Zmiňované klientce Darině tak pomáhá i možnost pravidelných konzultací. „Ráda sem chodím, protože mne vždy psychicky podpoří. I jim říkám, proč jsem nedopadla.

ASPEKT
Pomáháme lidem se zdravotními potížemi najít si a udržet práci. Naši službu využívají klienti a jejich zaměstnavatelé z Královéhradeckého kraje již více jak 10 let.

Lidem s duševním onemocněním nabízí pomoc i řada dalších organizací. Například Centra duševního zdraví. Jejich vznik podporuje Ministerstvo zdravotnictví. Do roku 2030 by v Česku mělo být takových center sto.

Spustit audio

Související