„Hubme nevědomost, aby nevědomost nezhubila nás.“ Cesty necesty věčného poutníka J. A. Komenského
28. března 2022 si připomeneme 430 let od narození filozofa, spisovatele, ale především nejznámější a bez pochyby nejvýznamnějšího pedagoga světového významu, Jana Ámose Komenského.
Během svého života tento "Učitel národů," jak se mu také právem přezdívá, procestoval kus světa. Svoji stopu zanechal i zde, ve východních Čechách.
Čtěte také
Pořad s názvem O cestách necestách věčného poutníka připravila Jana Soprová a v královéhradeckém studiu českého rozhlasu natočil režisér Pavel Krejčí.
V režii Pavla Krejčího účinkovali: Jiří Zapletal, Martina Nováková, Michal Przebinda, Jan Vápeník a Matěj Neumann. Na pořadu spolupracovali dramaturg Jaroslav Pokorný a mistr zvuku Leoš Sedláček.
Pořad jsme pro vás připravili u příležitosti 430. výročí narození Jana Ámose Komenského.
Související
-
Komenský vzkazuje: Jediné naše srdce zná správnou cestu složitým labyrintem světa. Nechme ho kráčet
Říkankami procvičoval Jan Amos Komenský dětem ručičky, aby se naučily správně psát. Hrou se snažil probudit zájem o vědění a vzdělání.
-
Jan Hábl: Komenský byl člověkem velkého srdce. Stále pomáhal druhým bez ohledu na osobní prospěch
Dnes si připomeneme nadčasový odkaz Jana Amose Komenského. 15. listopadu 2020 uplyne 350 let od úmrtí učitele národů. A při té příležitosti vznikl i projekt Komenský 2020.
-
Dobrý učitel hledá harmonii mezi přírodou a vnitřním světem. Komenský tomu říkal pedagogické umění
Začal nový školní rok a tak si Český rozhlas Hradec Králové dnes připomeneme muže, který položil základy moderní pedagogiky a vysloužil si za to i přízvisko Učitel národů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.