Hroší skupina ve Dvoře Králové hlásí přírůstek. A brzy by měla mít dokonce už pátého člena rodiny

12. leden 2019 09:42

Mike, Hula, jejich mládě Hugo a další samice Mona tvoří v Safari Parku Dvůr Králové čtyřčlennou hroší skupinu. Otcem nově narozeného mláděte se stal třiatřicetiletý samec Mike předloni dovezený ze Stuttgartu. 

A jak uslyšíte od tiskové tiskové mluvčí Andrei Jiroušové, nebude dlouho trvat a královédvorská hroší rodina se rozroste o další mládě a bude mít dohromady členů pět. Přitom tyto velké obojživelmíky nebylo v královédvorské zoo vidět celých 14 let. Za hrochy se s mikrofonem vydala reportérka Dana Voňková.

Dva nosorožci během dvou dnů. Safari Park Dvůr Králové hlásí nové krásné přírůstky

Mládě nosorožce černého v Safari Parku Dvůr Králové

V úterý ve večerních hodinách dorazila do safari parku nová samice nosorožce bílého jižního Jabulina z francouzské Zoo Montpellier. Jen o dva dny dříve se ve Dvoře Králové narodilo mládě nosorožce černého. S novým přírůstkem má nyní skupina černých nosorožců 19 jedinců, což je vůbec nejvíc v historii zahrady.

Do Safari Parku Dvůr Králové se hroši vrátili po čtrnácti letech. Matkou mláděte, které přišlo na svět ke konci loňského roku, je samice Hula. Přesto, že hrošice rodí většinou ve vodě, toto mládě se narodilo na souši. Otcem je samec Mike, kterého královédvorská zoo dovezla na podzim roku 2017 ze Stuttgartu. Naposledy zaznamenal Safari Park Dvůr Králové porod u hrochů téměř před 30 lety. Kromě Mika, Huly a mláděte chová Safari Park Dvůr Králové ještě další samici Monu. Ošetřovatelé se domnívají, že i ona je březí.

Hroch je opravdu nebezpečné zvíře

Safari Park Dvůr Králové hlásí přírůstek u hrochů

Dospělý samec může vážit až 3 200 kilogramů. A i když se to nezdá, ve vodě je velmi mrštný. Pod hladinou vydrží na jedno nadechnutí i pět minut.

Špatnou zkušenost měli s tímto zvířetem i nejznámější cestovatelé minulosti jako například Livingstone, Stanley nebo Selous. Při plavbě po řekách se jim stávalo, že se hroši pokušeli jejich čluny převrhnout.

A podobné situace hrozí cestovatelům i dnes. Hroši útočí na neopatrné turisty, na místní rybáře i na hospodářská zvířata. Traduje se o nich, že jsou to nejen nebezpečná, ale i nevypočitatelná zvířata.

Hroši jsou známí také tím, že tráví většinu dne odpočinkem. Prospí až 18 hodin denně a nesnáší, když je někdo vyruší.

Safari Park Dvůr Králové hlásí přírůstek u hrochů

Ve vodě a v bahně jsou téměř neviditelní, před útokem nijak nevarují a rovnou se vrhají na cíl. Nejagresivnější jsou dominantní samci, ale často útočí také samice hlídající mláďata.

Safari Park Dvůr Králové se těší na další hroší mládě

„Domníváme se, že nás během následujících týdnů čeká další porod. I podle Moniina chování a nárůstu její hmotnosti je pravděpodobné, že je v pokročilém stavu březosti,“ doplňuje zoolog Jiří Hrubý.

Březost se u hrošic pohybuje okolo osmi měsíců a většinou rodí jedno mládě.

Hroší skupina je během zimních měsíců umístěna na zimovišti v zázemí zahrady. Návštěvníci je budou mít možnost vidět naživo na jaře příštího roku, kdy je ošetřovatelé přesunou do velkého výběhu s vodní nádrží v pěší části zahrady.

autoři: Dana Voňková , baj | zdroj: Safari Park Dvůr Králové
Spustit audio

Související