Hradec Králové se připojil k městům, kde využívají k zalévání stromů speciální vaky s vodou

19. srpen 2019 11:43

Tři desítky gumových vaků s vodou rozmísťují v těchto dnech pracovníci Technických služeb v Hradci Králové k mladým stromům. Jde o jednoduchý způsob zavlažování, který může v centru města zachránit suchem poškozené dřeviny. Podrobnosti přineseme už za chvíli. V polovině prázdnin instalovali pracovníci Technických služeb první kusy a ty se osvědčily. 

Čtěte také

„Tohle je nejjednodušší instalace, protože zapnu zip a narovnat to u stromu je celkem pohodová práce, než se tahat s nějakými trubkami či hadicemi až ke stromům," chválí snadnou instalaci vodních vaků pracovník hradeckých Technických služeb Milan Polanský.

„Samozřejmě nám k tomu pomáhají sorbety, které jsou k tomu dávány. Takže nám to opravdu velmi usnadnilo práci."

V polovině prázdnin už Technické služby instalovaly první čtyři gumové pytle

Další tři desítky teď použijí pro záchranu nejohroženějších stromů, například na frekventované Pospíšilově třídě.

Jak vysvětluje Daniel Jeřábek, zodpovědný za městskou zeleň.
„Je vidět, že to tady nedáváme ke každému stromu, ale vybíráme ty, které jsou viditelně v horším stavu, mají menší lístky a jsou méně olistěné. K takovým, kde cítíme nějaký problém."

Čtěte také

Ročně technické služby vysadí ve městě až sedm set mladých stromů, k nim od loňska přidávají i hydrogel, který má pomoci vodu zadržet u kořenů. Ale ne všude se metoda osvědčila.
„Jedná se o místa, která jsou extrémně vysušená, kde se ta voda špatně udrží. Nebo v Malšovicích jsme vybrali dvě magnólie, kde je vyloženě písčité podloží, kde se při zalévání voda ztrácí a odtéká půdním profilem pravděpodobně rychleji, než ten hydroabsorbent stačí nabobtnat."

V takových místech teď pomohou gumové vaky obtočené kolem kmene. Pojmou zhruba 60 litrů vody, která prokape asi za devět hodin a míří přímo ke kořenům.
„Podle počasí a podle terénu se počítá s tou zálivkou zhruba ve čtrnáctidenním až měsíčním cyklu podle podmínek. To znamená, když ten vak bude nějaký čas prázdný, tak to není žádná chyba."

Pracovníci Technických služeb mohou vaky střídat u nejpotřebnějších stromů

Vaky jsou darem od hradeckých vodohospodářů. Ti se inspirovali v jiných městech Česka, říká mluvčí společnosti Královéhradecká provozní Veronika Bergrová.
„Inspirací je už v České republice mnoho. Hradec Králové není první město, prvním byl myslím Frýdek-Místek. Takže je to inspirace, která vychází také trošku z potřeby v období sucha stromy chránit."

Tři desítky gumových vaků s vodou rozmísťují v těchto dnech pracovníci Technických služeb v Hradci Králové k mladým stromům

Už teď je ale zřejmé, že na území města by takových vaků bylo potřeba desetinásobně víc.

autoři: Lucie Peterková , baj
Spustit audio

Související