Pítka mohou zachránit drobné lesní zvěři život. Myslivci na Vrchlabsku vodu dováží obden

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Myslivci na Vrchlabsku vyrazili do lesů se zásobami vody pro zvěř

Myslivci na Vrchlabsku společně s dobrovolníky začali vozit lesní zvěři vodu. Vytvořili takzvaná pítka a každý druhý den vodu vyměňují. Bez jejich pomoci by hlavně drobná lesní zvěř nemusela přežít.

Přijeli jsme na pole nad Kunčicemi nad Labem. Zem je tady úplně vyprahlá. Myslivec Miroslav Dědek otevírá zadní dveře u automobilu a vyndává bandasky s vodou. Mezitím jeho kolega čistí pítka.

I zvířata mají žízeň. Myslivci na Vrchlabsku rozvážejí vodu po lesích každý druhý den

Srnčí u napajedla. I zvířata trápí sucho a horko

Sucho dělá starosti i myslivcům. Citlivější lesní zvířata nemusí extrémní vedra přežít. Proto myslivci na Vrchlabsku vyrazili do lesů se zásobami vody. Doplňují tam napajedla, aby lesní zvěř měla co pít. Kvůli dlouhodobému suchu se totiž obávají, že by některá zvířata nemusela vedra přežít. Voda se ale v teple rychle kazí, takže myslivci musejí často vodu měnit.

„Mysleli jsme si, že letos nebude takové sucho jako loni, ale bohužel přišlo zase a musí se zvěři opět vozit voda do napáječek, protože v této krajině prostě voda není," říká Miroslav Dědek.

A už nalévá vodu do prvního pítka. Ve svém revíru jich má šest a počítá s tím, že jejich počet ještě zvýší.
„Pítka jsme umístili hlavně mezi lány polí. Protože ty lán jsou tak velké, že drobná zvěř prostě nemá šanci si dojít někam k nějakému většímu vodoteči."

Myslivci na Vrchlabsku společně s dobrovolníky začali vozit lesní zvěři vodu

Drobná lesní zvěř v současném velmi teplém počasí vyhledává především stín. A přes velká pole se nemá šanci k nějakému zdroji vody dostat.

Sekání luk je v plném proudu. Myslivci na Vrchlabsku zachraňují mláďata ukrytá ve vysoké trávě

Srnče ukryté v trávě

Vysoká tráva mizi z luk. Neznamená to spoustu práce jen pro zemědělce, ale i pro myslivce. Ti se snaží z trávy zachránit mláďata. Jak? To zjišťovala reportérka Kateřina Kohoutová.

„Nejdůležitější je to zejména u kojících zaječic, protože, jak nemají vodu, tak ztrácí mléko a neodchovají mladé," vysvětluje Miroslav Dědek.

Myslivci společně s dobrovolníky vodu vozí většinou obden a to většinou navečer, když už není takové horko.

„Jinak se ta vody při těchto vedrech zkazí. Je nejlepší ji každý druhý den vyměnit. Ona buď vyschne nebo ji zvěř vypije," dodává Miroslav Dědek.

Zásobování lesní zvěře vodou bude zřejmě na Vrchlabsku pokračovat přes celé léto.

Spustit audio

Související