Některé obce na Vrchlabsku se chtějí připravit na dlouhodobé sucho. Co mají v plánu udělat?

4. listopad 2018 09:51

Vyschlé prameny, nízké průtoky řek a potoků, sucho. Obrázek letošního léta a podzimu. Některé obce na Vrchlabsku chtějí předejít problémům s vodou, které pocítily letos, a plánují se dostatečně na dlouhodobé sucho připravit. Chtějí především vytvořit retenční nádrže a posílit podzemní vrty. 

Dlouhodobé sucho trápí zvířata a podepíše se i na kvalitě semen lesních dřevin

Sucho se projeví i na kvalitě semen lesních dřevin

Letošní dlouhodobé sucho netrápí jen zemědělce, ale také lesníky a myslivce. V ohrožení je úroda semen lesních dřevin, které sice dozrávají dřív než obvykle, ale předčasně zasychají. S nedostatkem vody bojují i myslivci. Kvůli tomu, že se v minulých letech voda z krajiny hlavně odváděla, museli nyní v mnoha honitbách vybudovat napajedla pro zvěř a zajistit jejich zásobování.

Přestože v posledních dnech konečně alespoň trochu pršelo, podle lánovského starosty Josefa Kalenského ze sdružení Naše obec náš domov, je zapotřebí se na dlouhodobá sucha připravit: „Samozřejmě byly do zásobování vodou zapojeny všechny zdroje, zejména vrty. Protože většina povrchových zdrojů vyschla, nebo byly velmi malé. Přihlásili jsme se k projektu hledání nových zdrojů vody, aby nějaká rezerva byla."

V obci a okolí je několik vrtů, ale podle starosty, je jich potřeba víc.

„Potřebujeme jeden až dva záložní vrty, aby se dal posílit zdroj vody v suchém období," doplňuje Josef Kalenský.

Vody je na Pastvinách málo, protože se nadlepšoval tok Divoké Orlice.

Se suchem a problémy s vodou se potýkal také Rudník na Vrchlabsku. Několik domácností se tam v létě ocitlo úplně bez pitné vody.

„V Leopoldově a v Javorníku došlo na našich pramenech k nedostatku vody. Díky hasičům a pracovníkům obce jsme to samozřejmě zajistili tak, aby aspoň pitná voda byla občanům doručena," říká rudnický starosta Aleš Maloch ze sdružení Domov.

A přiznává, že na dlouhodobá sucha zatím připraveni nejsou: „Příroda si s námi zahrává, ale máme také projekt retenčních nádrží a ty by měly zachytávat vodu. Takže bychom do budoucna měli být na sucho připraveni."

Sucho (ilustrační foto)

Vrchlabí problémy s dodávkou pitné vody zatím nemělo, odebírá ji přímo z Labe a čistí. Ale podle místostarosty Michala Vávry ze sdružení Zvon, průtok byl, a občas stále je, nízký: „Vody tady také nebylo mnoho, to je pravda. Ale na druhou stranu to, že Vrchlabí leží hned pod horami, které přeci jen vodu hodně nasávají, tak jsme nepocítili, že bychom jí měli úplně nějaký akutní nedostatek. Ale je pravda, že i v Labi vody teklo letos poněkud méně."

Představitelé obcí chtějí své plány ohledně zdrojů a zásobáren pitné vody zrealizovat co nejdříve.

Spustit audio

Související