Dlouhodobé sucho trápí zvířata a podepíše se i na kvalitě semen lesních dřevin
Letošní dlouhodobé sucho netrápí jen zemědělce, ale také lesníky a myslivce. V ohrožení je úroda semen lesních dřevin, které sice dozrávají dřív než obvykle, ale předčasně zasychají. S nedostatkem vody bojují i myslivci. Kvůli tomu, že se v minulých letech voda z krajiny hlavně odváděla, museli nyní v mnoha honitbách vybudovat napajedla pro zvěř a zajistit jejich zásobování.
I zvířata mají žízeň. Myslivci na Vrchlabsku rozvážejí vodu po lesích každý druhý den

Sucho dělá starosti i myslivcům. Citlivější lesní zvířata nemusí extrémní vedra přežít. Proto myslivci na Vrchlabsku vyrazili do lesů se zásobami vody. Doplňují tam napajedla, aby lesní zvěř měla co pít. Kvůli dlouhodobému suchu se totiž obávají, že by některá zvířata nemusela vedra přežít. Voda se ale v teple rychle kazí, takže myslivci musejí často vodu měnit.
Semena všech stromů kvůli dlouhodobému suchu a teplu aktuálně dozrávají o tři až čtyři týdny dříve než je obvyklé. Ještě na jaře to přitom vypadalo na slušnou sezónu. Podařilo se vytvořit dostatečné zásoby semene lesních třešní, hrušní nebo břízy.
V největším ohrožení je v těchto týdnech úroda semene buku, říká ředitelka Semenářského závodu Lesů České republiky Zuzana Neznajová: „V současnosti vypadají buky obalené těmi hnědými číškami se semínky. Ale jestli dozrají do plné zralosti, jestli nebudou poškozené hmyzem, jestli vůbec budou ke sklizni, tak to ještě ukáže čas."
Semena buku by měla být ke sklizni zhruba za měsíc. Problémy mohou být také u dubu. Žaludy se totiž na stromech neudrží a nedozrálé padají na zem. Lesníci naopak doufají v dobrou úrodu olše.
Právě po listnatých stromech je v době omezování výsadby smrku velká poptávka. Uspokojit zájemce o výsadbu lesních dřevin bývá někdy složité.
„Problémy jsou právě v těch oblastech, kde jsou tím suchem zasaženi nejvíc. Protože tam ta úroda bude pochopitelně opět menší. Ale v letošním roce určitě nasadíme všechny páky, které máme, abychom maximálně úrodu, která je, sebrali a dostali ke školkařům," říká Zuzana Neznajová.
Horké a suché léto znamená mimo jiné i vyšší koncentrace znečištění v odpadních vodách

Současné sucho se sice podepisuje na řadě věcí nebo oborů lidské činnosti, čištění odpadních vod k nim ale nepatří. Navštívili jsme proto čistírnu odpadních vod v Hradci Králové.
Kvalita úrody lesních plodů nechává myslivce v klidu. Kaštany a žaludy sice kvůli extrémně vysokým teplotám a nedostatku vláhy nebudou tak kvalitní, ale pro přikrmování zvěře by jich měl být dostatek. Největším problémem posledních týdnů je, jak na některá místa dostat pitnou vodu.
„Dnes nám ta voda v honitbách chybí. A mnoho myslivců řeší, jak v těch velkých vedrech zajistit pro zvěř dostatek kvalitní pitné vody. Takže se to často řeší i dovozem vody do nějakých napajedel, budováním napajedel a podobně," říká za Okresní myslivecký spolek Hradec Králové Radomír Podolský.
Související
-
Sucho trápí i města v Krkonoších. Lidé se přijíždějí do hor ochladit. Počty turistů stoupají
Vysoké teploty, sucho a málo vody v tocích už trápí i horská města. Špindlerův Mlýn má sice stoupající návštěvnost turistů, ale roste i spotřeba pitné vody.
-
Teplé a suché počasí přeje škůdcům. Zemědělci se snaží ochránit úrodu zelí, ovocnáři zase sady
Ovocnáři a zelináři bojují se škodlivým hmyzem a plevelem. Právě vysoké teploty přejí i v Královéhradeckém kraji rozvoji některých škůdců, kteří zemědělcům ničí úrodu.
-
Suché počasí, málo deště a lidská nedbalost. To jsou hlavní rizikové faktory pro vznik požárů
Kvůli dlouhotrvajícímu teplému a suchému počasí hrozí na mnoha místech Královéhradeckého kraje požáry. Nárůst výjezdů zaznamenávají i královéhradečtí hasiči.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Policie zkoumá zakázky pojišťovny ministerstva vnitra pro firmy šéfa lyžařů Trávníčka
-
Musk dál škrtí USA. Vyhazovy doprovází potlesk i obavy, aby nezadusil demokracii
-
Únor přinesl povinnosti, listopad horoskopy a Ježíše. Co o českých dějinách prozrazuje 883 tisíc knih
-
Polské jaderné zbraně? Zcela nereálné, na Macronův ,deštník’ by ale Kreml reagoval, míní odborník