Historická policejní stanice z počátku minulého století vzniká v bastionu č. 10 josefovské pevnosti

24. leden 2021 09:05

Pracovníci vojenského muzea v bastionu číslo 10 josefovské pevnosti přes zimu chystají novinky na novou sezonu. V těchto dnech například připravují expozici policejní stanice z období začátku minulého století. Do jejího dokončení zbývají už jen drobnosti.

Dlouhatánské chodby v bastionu číslo 10 josefovské pevnosti. Ty prostory jsou téměř neomezené. Vznikla tady už spousta muzejních expozic. A my směřujeme do jedné úplně nové.

Čtěte také

„Půjdeme se podívat do už se rýsující historické policejní služebny," říká průvodce Tomáš Kunsta.
„Trošku jsme se inspirovali Švejkem. Máme tady služebnu pro místního velitele policie. Tento plůtek odděluje prostor pro veřejnost od místa pro četnictvo nebo vojenskou policii."

Historické expozice tady doslova vznikají samy. Protože prostor, do kterého jsou zasazeny, jsou původní. A na policejní stanici je překvapivě vidět i kříž a bible.
„Je to tak. Na počátku minulého století se přísahalo na bibli. Tato část služebny ještě není úplně hotová. Stůl ještě přijde natřít. Chybí tu ještě několik vitrín a doplňků. Světla jsou také zatím jen provozní. Budou tady nakonec taková, co budou připomínat původní, originální."

Historická policejní stanice vzniká v josefovské pevnosti

„Pak tady máme také starý, klasický psací stroj Mercedes. ten je tedy už z 20. let 20. století."

Čtěte také

Kde se takové historické exponáty vlastně shání? Protože v josefovské pevnosti vyrůstají expozice jako houby po dešti.
„Je to úsilí spousty kamarádů. Některé exponáty získáváme přes inzeráty. A třeba tuto skříň měli kamarádi v jednom domečku. Má ještě takovou tu dřevěnou roletu a uvnitř poličky."

Nová expozice policejní stanice bude v bastionu číslo 10 josefovské pevnosti dokončena během několika týdnů. Návštěvníci ji budou moci spatřit hned, jak to dovolí epidemiologická situace v naší republice.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související