Hasiči lámali rekordy. Loni v Královéhradeckém kraji lidem pomohli při 7 500 výjezdech

24. leden 2019 10:27
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Uvízlý linkový autobus ve sněhu - Dolní Radechová

Profesionální hasiči v Královéhradeckém kraji loni vyjížděli k rekordnímu počtu událostí. Práci jim přidělalo například sucho, které stálo za vznikem řady především drobných požárů. Celkem evidují hasiči za loňský rok sedm a půl tisíce výjezdů. Je to nejvyšší číslo za osmnáct let existence krajského hasičského sboru. 

Nejčastější příčinou jsou technické závady nebo problémy od popadaných stromů až po vyprošťování lidí z výtahů, takových případů byla více než polovina ze všech výjezdů. Na druhém místě v žebříčku se umístily dopravní nehody a až na třetím požáry - a to přesto, že jejich počet ve srovnání s předchozím rokem narostl o víc než 60 procent na celkových 1103.

Sucho jako jednu z hlavních příčin uvedl i ředitel krajských hasičů František Mencl: „Sucho ovlivnilo to, že jsme měli hodně drobných požárů. Především díky včasnému výjezdu a zásahu hasičů se jednalo jen o drobné požáry, které se nacházely zejména v přírodním prostředí."

Požárů bylo stejně jako výjezdů nejvíc v historii sboru

Hasiči musí jít i tam, odkud by jiní nejraději utekli. Ve výšce ale uděláte chybu jen jednou

Fotografie hasičů - lezců při výcviku a při zásazích

Před osmnácti lety stáli u vzniku učiliště požární ochrany ve Velkém Poříčí na Náchodsku horolezci. Nyní tam vzniká unikátní lezecký polygon za 54 milionů korun, který nemá podle ředitele náchodských hasičů Davida Pouče v České republice obdobu. Školit se na něm budou i policisté, záchranáři a dobrovolní hasiči.

To všechno zvládá v kraji zhruba pětistovka profesionálních hasičů - tedy plný stav. Podle ředitele Františka Mencla nemají hasiči na rozdíl od některých dalších složek integrovaného záchranného systému personální nouzi: „Měli jsme nabrat k 1. lednu 2019 osm lidí. A také osm lidí bylo už v prosinci připraveno, aby s novým rokem nastoupili. Celkem máme 514 příslušníků pro letošní rok a 41 občanských zaměstnanců."

Na letošní rok chystá hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje vedle výjezdů i některé preventivní akce. Dál se bude snažit třeba o vzdělávání seniorů v oblasti požární ochrany, ale zaměří se také na kontroly firem, které nabízejí takzvané únikové hry. Při jedné takové uhořelo nedávno na severu Polska pět lidí a hasiči teď sbírají informace o místech, která nabízejí tuto zábavu i u nás.

Dopravní nehoda - Spy

A nejpozději do května chtějí firmy nabízející únikové hry prověřit, říká náměstek pro prevenci Pavel Nejtek: „Zatím opravdu tipujeme informace z internetu, jedná se možná o nějakých 12 až 15 činností u nás v kraji. Není to zase tak velké číslo, jde zhruba o dvě procenta všech kontrol, které budeme provádět. Asi bude spíš důležitá příprava, abychom zjistili, kde všechny ty firmy jsou, kde sídlí, dohledali si provozovatele, protože provozovatelem je mnohdy někdo jiný než majitel objektu a tak dále."

Výcvikový polygon k simulaci složitých zásahů v továrnách budují hasiči v Rychnově nad Kněžnou

Hasiči budují nový výcvikový polygon v Rychnově nad Kněžnou

Nový výcvikový polygon v těchto dnech dokončují hasiči v Rychnově nad Kněžnou. Za více než 7 a půl milionu korun vzniklo speciální centrum pro simulaci složitých zásahů. Hasiči v něm budou trénovat například výjezdy do rozrůstající se průmyslové zóny Solnice - Kvasiny. 

A za zmínku stojí i připravované nebo dokončované investice. Z těch zásadních můžeme jmenovat výstavbu cvičného protiplynového polygonu v Rychnově nad Kněžnou nebo lezeckého polygonu v Poříčí. Ten má stát 64 miliónů korun a ve střední Evropě nebude mít obdoby, s otevřením se počítá na duben nebo květen.

Nové stanice se dočkají hasiči v Jaroměři, kteří se budou muset na rok přestěhovat do náhradních prostor, ale od příštího roku už budou mít prostory nové, za 80 miliónů korun.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související