Senioři, lidé bez domova nebo třeba matky samoživitelky. Těm všem pomáhá v kraji Potravinová banka

26. únor 2025 08:10

Největší audioportál na českém internetu

Potravinovou pomoc pravidelně využívají například v královéhradeckém Domově pro matky s dětmi | Foto: Domov pro matky s dětmi v Hradci Králové

Senioři, lidé bez domova nebo třeba matky samoživitelky. Těm všem pomáhá Potravinová banka

Potravinová banka v Hradci Králové podpořila v loňském roce zhruba tisícovku lidí v nouzi z celého regionu. Byli mezi nimi například senioři, lidé bez domova, ale také matky samoživitelky. Potravinovou pomoc pravidelně využívají například v královéhradeckém Domově pro matky s dětmi na Pouchově. 

Čtěte také

Například ženám, které se svými rodinami žijí v Domově pro matky s dětmi v Hradci Králové, se díky potravinové pomoci daří našetřit více peněz. Návrat do normálního života bez závislosti na pomoci charity pak bývá výrazně jednodušší.

„Potravinová banka sem jezdí pětkrát v týdnu a čtyřikrát v týdnu si i my v rámci spolupráce s potravinovou bankou vyzvedáváme potraviny přímo z obchodů.“ Jedna z takových pravidelných zavážek právě přijela.

S vedoucí Domu pro matky s dětmi Kateřinou Sochorovou právě stojíme u pultu, kde je k rozebrání připravené ovoce, zelenina i pečivo. „Pečivo, které nám banka zaváží pětkrát v týdnu, rozdělujeme podle toho, v jaké výši si klientky spoří. Snažíme se s tím pracovat hodně motivačně. Mohou si odkládat třeba pár stovek a pak budou mít nárok jednou v týdnu. Když si budou odkládat třeba tisíc korun, tak mohou dostávat pětkrát v týdnu.“

Potravinovou pomoc pravidelně využívají například v královéhradeckém Domově pro matky s dětmi

Jiná pravidla ale podle Kateřiny Sochorové platí pro odběr ovoce a zeleniny. „Tam ten přístup necháváme volný, klientky to podporuje k tomu, aby vařily pro svoje děti, aby jim připravovaly čerstvé jídlo.“

Mezi prvními si přišla potraviny vybrat paní Renata. Pracuje jako uklízečka a stará se o svá dvě vnoučata, která má v pěstounské péči.

Čtěte také

Jídlo z Potravinové banky si chodí vyzvedávat pravidelně dvakrát týdně. Potraviny následně zavařuje nebo mrazí, aby vydržely déle. „Díky tomu si ušetřím i nějaké peníze. Je to výhodné, protože my jsme hodně na zeleninu, naše rodina. Celer, květák, je tady krásná mrkev, cibule. Teď jsem třeba ušetřila tisícovku.“

V Domově pro matky s dětmi žila Renata se svými dvěma vnoučaty zhruba tři měsíce. Následně jí charita pomohla se alespoň částečně osamostatnit a nabídla jí detašovaný byt, kde aktuálně žije. „Vlastně jsem pořád pod azylem, ale byt mám samostatný.“

Pomoc potřebovala Renata ve chvíli, kdy se majitel rozhodl prodat byt, který si 13 let pronajímala.

Čtěte také

I díky Potravinové bance se jí teď daří ušetřit peníze na to, aby už pomoc charity nepotřebovala, vysvětluje sociální pracovnice Ludmila Boučková. „Paní opravdu dokáže udělat z mála strašně moc a zpracovat ty věci do nejposlednějšího zbytečku. Šetří, chodí do práce a vnoučata, která má v pěstounské péči, jsou zajištěná tak, aby nijak nestrádala. Myslím si, že je reálné, že paní v krátkém čase najde bydlení.“

„Díky tomu, že si tady můžu pomoci tou Potravinovou bankou, tak našetřím na bydlení. Chci žádat o byt od města, snad to vyjde,“ dodává paní Renata.

Nabídka potravin z Potravinové banky se navíc v Domě pro matky s dětmi nově rozšířila i o maso a mléčné výrobky s končící dobou spotřeby. Samoživitelkám se tak podle vedení azylového domu znovu naskytne možnost ušetřit více peněz.

Související