Guláš s červenou čočkou. To je bezmasá pochoutka pro všechny vegetariány. A nejen pro ně!

Asi každý z vás už někdy vařil guláš a říkal si, jak je možné, že v hospodě je takový tmavý a silný a doma se to nedaří. O kvalitě a barvě guláše rozhoduje správný základ - tedy cibule a olej. Maso je až na druhém místě.

Na pánvi rozpálíme olej. Cibuli nasypeme do pánve a necháme ji pomalu orestovat až do tmavě hnědé barvy. Není třeba ji v první fázi ani míchat. Pokud se nám zdá, že máme oleje hodně, můžeme jej odlít a použít na přípravu jiného pokrmu.

V okamžiku, kdy už začne cibule tmavnout, je třeba se základem míchat a pečlivě hlídat. Velmi rychle může cibule zčernat a zhořknout. A právě ta tenká hranice mezi tmavě hnědou a spálenou cibulí rozhoduje o barvě a chuti guláše.

Suroviny:
2 lžíce řepkového oleje, 1 cibule, 700 g brambor, 4 mrkve, 2 petržele, 2 stroužky česneku, 2 lžíce červené kari pasty, 1 litr zeleninového vývaru, 100 g červené čočky, malý svazek koriandru, sůl, bílý jogurt nebo zakysaná smetana

Postup:
Olej rozpálíme ve velkém hrnci, vsypeme cibuli nakrájenou najemno a opékáme 3-4 minuty. Pak přisypeme brambory nakrájené na kostky, mrkev a petržel - obojí pokrájené na tenká kolečka, a později i česnek. Opékáme asi 7 minut, aby vše lehce zezlátlo. Přidáme kari pastu, promícháme a zalijeme vývarem. Přivedeme k varu, snížíme plamen a přiklopené necháme 15-20 minut povařit. Nakonec vsypeme čočku a vaříme asi čtvrt hodiny, aby změkla a guláš zhoustl. Vmícháme většinu koriandru a lehce osolíme. Podáváme s kopečkem jogurtu nebo lžící zakysané smetany a ozdobené koriandrem.

Guláš je jedno z nejoblíbenějších českých jídel. Pokud máte raději ostřejší, stačí přidat feferonku, nebo trochu pálivé papriky. Plný talíř voňavého guláše, k tomu kousek chleba a půllitr piva - už se vám sbíhají sliny?

Koření a zelenina připravená na guláš
autor: baj

Související

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.