Genetická lékařka: Při stanovení léčby si připadám jako detektiv, naše geny rozhodují téměř o všem
Genetická výbava určuje naši jedinečnost. Mnohdy říkáme o někom, že to má v genech. Vysvětlujeme tím nadání, povahové rysy, ale také bohužel i vážná onemocnění. Co se dozvíme z výsledků genetických testů? Kdo má na testy nárok a můžeme naše geny nějak ovlivnit?
Primářka MUDr. Mária Šenkeříková z Oddělení lékařské genetiky Fakultní nemocnice Hradec Králové hovoří v naší radioporadně na téma: Jak nám může pomoci genetická medicína?
Čtěte také
Připadají si někdy genetičtí lékaři jako detektivové?
„Opravdu, někdy to tak je. Protože pacienti k nám přicházejí s velmi širokým spektrem obtíží, včetně vrozených vad, různých anomálií, poruch a onemocnění. A také jejich kombinace bývá často velmi unikátní. A do toho se ještě přidávají některé rodové znaky. Tudíž je někdy velmi obtížné vytipovat správný genetický syndrom."
O čem všem naše geny rozhodují?
„Mohu jednoznačně říct, že téměř o všem. V rámci genetických dispozic hovoříme o takzvané heritabilitě nebo-li dědivosti. To znamená, že každé onemocnění nebo každá vloha má jinou dědivost a podle ní usuzujeme, jak velký vliv má gen na výsledné onemocnění. A jak velký vliv má naopak vnější prostředí nebo jiné faktory."
Co má být důvodem k návštěvě ordinace genetika?
„Spektrum našich pacientů je opravdu velmi široké a to jak po stránce věku, tak i diagnóz. Zmínila bych tři větší skupiny. Jednou jsou manželské nebo partnerské páry, které přicházejí před plánováním mateřství nebo v jeho počátku. Zajímají se o riziko určitého onemocnění, vrozené vady nebo anomálie u miminka. Do této skupiny počítám ještě těhotné ženy, které přichází s nějakým pozitivním screeningem v rámci ultrazvuku nebo biochemického vyšetření."
Čtěte také
„Druhou velkou skupinou našich pacientů jsou lidé přicházející od svého onkologa s nádorem v neobvykle časném věku. Nebo se takové onemocnění vyskytlo v jejich blízkém příbuzenstvu či je v jejich rodině zvýšená kumulace určitých nádorových onemocnění."
„Ve třetí skupině jsou potom dospělí nebo děti s různými vadami a anomáliemi. To je takzvaná syndromologie, kde opravdu pátráme po příčinách a to je ona detektivka."
Jak velká část genetických chorob je léčitelná?
„Tady je problémem slovo léčitelná. My pravou genetickou příčinu nedokážeme vyléčit, to znamená nedokážeme odstranit změnu v genetické informaci. I když určité pokusy s genovou terapií už probíhají. Tedy ve většině případů léčíme symptomy, které choroba přináší. Nebo provádíme preventivní zásah, aby se onemocnění nerozvinulo."
Dá se opakování genetické nemoci v rodině předejít? Jak často se podaří diagnostikovat nebo popsat nové onemocnění? Je těžší stanovit diagnózu u dětí nebo dospělých?
Celou radioporadnu s MUDr. Márií Šenkeříkovou si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Nádorová onemocnění, lidově rakovina, trápí každého třetího dospělého. Jak se vyvíjí léčba?
prof. MUDr. Jiří Petera, Ph.D., přednosta kliniky Onkologie a radioterapie Fakultní nemocnice v Hradci Králové, v naší radioporadně na téma: léčba onkologických onemocnění.
-
Hormonální změny u žen po dosažení 40 let. Jaké je riziko rakoviny děložního čípku?
MUDr. Taťána Rešlová v naší radioporadně. Tentokrát na téma: hormonální změny u žen po dosažení čtyřiceti let. Rakovina děložního čípku a ženy v rizikových skupinách.
-
Koho nejvíc ohrožuje karcinom prsu? Každá žena by si aspoň jednou měsíčně měla prsy prozkoumat
Pokud si žena sama nahmatá bulku, má jít za svým praktickým lékařem, gynekologem, přímo do mamografického centra nebo jak má postupovat? Jak probíhá biopsie?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.