Epidemiolog Chlíbek: Je dobře, že se děti vrací do lavic. Zvažujeme pravidelné testování ve školách
Dnes je naším hostem epidemiolog plk. prof. MUDr. Roman Chlíbek, Ph.D. z Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové.
Čtěte také
Roman Chlíbek je také vedoucí pracovník epidemiologické skupiny ministerstva zdravotnictví.
Pojďme zhodnotit aktuální epidemiologickou situaci a řekněme si také, co je nového v otázce očkování a vakcinace.
Počet pozitivně nakažených lidí klesá, ale na druhou stranu se provádí také méně testů.
„Skutečně počty pozitivních jdou míně dolů a naplňuje se ta optimističtější varianta. Pro mne je důležité, že nenastal nejčernější scénář. Je pravda, že počet testů klesá, ale to bylo o víkendu vždy. Uvidíme, jak to bude vypadat tento týden."
Čtěte také
„Ale klesá současně i procento pozitivních ze všech provedených testů. Bylo období, kdy to bylo více jak třicet procent. Teď se pohybujeme někde kolem 25 procent. A to je signál, že epidemie rozhodně nemá stoupající trend."
Nejmenší školáci se vrátí do škol. A ozývají se hlasy jak pro, tak i proti. Je vhodný čas na návrat dětí k prezenčnímu vzdělávání?
Čtěte také
„Přístupy jednotlivých zemí se liší. Když jsme uzavřeli školy, tak hlavním důvodem bylo omezit mobilitu. Nejen kontakty dětí mezi sebou, ale vůbec pohyb obyvatel. A teď mnohé evropské země také začínají školy uzavírat."
„Myslím si, že je dobře, že se děti prvních a druhých ročníků vrací do škol. Protože distanční výuka u takto malých dětí není plnohodnotná. A jsou nastavena nezbytná hygienická opatření pro ten jejich návrat. A zvažujeme i pravidelné testování ve školách, něco jako se zavedlo i v sociálních službách. Tedy můžeme říci, že pod kontrolou se mohou děti vrátit do škol."
Jak je to s imunitou lidí, kteří už prodělali covid-19?
„U tohoto onemocnění, na rozdíl od chřipky, se rozdělují lidé na ty s příznaky nemoci a na ty zcela bezpříznakové. U jiných respiračních onemocněních ty bezpříznakové téměř neznáme."
Čtěte také
„A lidé, kteří mají příznaky a řekněme závažnější průběh nemoci, tak tvoří vetší množství protilátek a po prodělané nemoci budou mít takzvanou postinfekční imunitu. Zatím není úplně jasná odpověď, jak dlouho ta imunita bude přetrvávat. Budou to pravděpodobně řádově měsíce a nikoliv roky."
„Lidé bez příznaků nemoci zpravidla nevytváří takové hladiny protilátek a je otázkou, jestli mohou onemocnět podruhé či potřetí a s jak velkým odstupem. Zatím na základě dat, která máme k dispozici, předpokládáme, že nejkratší možná ochrana po prodělané nemoci covid-19 je tři měsíce, tedy 90 dnů. V té době by člověk znovu onemocnět neměl."
Celou radioporadnu s plk. prof. MUDr. Romanem Chlíbkem si můžete poslechnout v našem audio-archivu:
Související
-
Zachovejme chladnou hlavu, nebojme se, ale k nemoci mějme respekt, říká specialistka na infekce
Pozvání do studia přijala MUDr. Eva Hanková, specialistka v oboru infekčního lékařství. Vedle infekční ambulance v náchodské nemocnici se stará také o pacienty s covidem.
-
Dominika Kalenská v první linii: Na začátku nám lidé za odběry děkovali. Teď někteří jen nadávají
Mezi těmi, kteří se rozhodli pomáhat dobrovolně, je i studentka Lékařské fakulty Univerzity Karlovy Dominika Kalenská, která v Jilemnici pomáhá odebírat vzorky na covid-19.
-
Covid-19 a děti. Proti virům jsou obecně odolnější, naopak chytají snadněji infekce bakteriální
Současný covid-19 postihuje jen málo děti, ty se ale mohou stát jeho přenašeči. Větší příznaky zpravidla děti nemívají. Děti mají trochu jiný imunitní systém.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.