Dostavba a modernizace nemocnice v Rychnově nad Kněžnou bude skoro o čtvrt miliardy dražší

18. červen 2024 10:02

Zastupitelé Královéhradeckého kraje mají za sebou poslední zasedání před prázdninami a předposlední v tomto volebním období. V sále zastupitelstva na hradeckém Pivovarském náměstí ho sledoval i reportér Tomáš Lörincz.

Čtěte také

Které body programu byly nejdůležitější?
Bylo toho docela dost, mimo jiné informace o tom, že dostavba a modernizace nemocnice v Rychnově nad Kněžnou bude skoro o čtvrt miliardy dražší, než se původně očekávalo, cena vzrostla kvůli neočekávaným nutným pracím navíc i inflaci. Proto bude víc stát nákup vybavení.

Nově teď nemocnice vyjde na miliardu a 100 miliónů k tomu. Další stovky miliónů korun chce kraj investovat do škol - třeba do ateliérů kamenické školy v Hořicích nebo školy hotelnictví, gastronomie a řemesel v Trutnově, tam se počítá s investicí přes 400 miliónů korun.

Čtěte také

Jedním z bodů bylo i zvýšení kyberbezpečnosti. O co konkrétně jde?
Hejtmanství chce investovat zhruba 40 miliónů korun do toho, aby se případní hackeři nedostali k citlivým datům, která spravují úředníci na krajském úřadě.

Podle náměstka hejtmana Pavla Bulíčka z Pirátů to není reakce na nějakou konkrétní hrozbu nebo objevené bezpečnostní problémy, ale čistě preventivní záležitost, do které se kraj pouští i proto, že zhruba tři čtvrtiny nákladů pokryje dotace. Jednat by se mělo například o pořízení tzv. datového trezoru, který umožní data ukládat tak, aby se k nim opravdu nikdo nepovolaný nedostal.

Čtěte také

Už jsme říkali, že šlo o předposlední zasedání zastupitelstva před podzimními krajskými volbami. Byl blížící se termín voleb znát na atmosféře?
V některých bodech jednání jsem měl pocit, že docela ano, místo obvykle velmi konstruktivního jednání byla v řadě případů cítit obava části politiků z toho, aby ta druhá skupina nechtěla některé věci prosadit nebo naopak zrušit především kvůli politickým bodům, které se budou u voličů před volbami hodit.

Pravdou je, že v tomhle směru nebylo krajské zastupitelstvo ničím výjimečným, před jakýmikoli volbami jsou zastupitelé ostražitější a na podobné věci hodně citliví. Je tedy znát, že se krajské volby blíží.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související