Dopravní nehoda autobusu na hřebeni Krkonoš otestovala při cvičení souhru složek IZS

16. květen 2019 15:42

Naštěstí jen cvičně zasahovaly složky IZS u vážné dopravní nehody autobusu s turisty na horské silnici v Krkonoších mezi Erlebachovou a Špindlerovou boudou. 

Tísňové linky složek IZS přijímají postupně několik hlášení o tom, že na horské silnici vedoucí na Špindlerovu boudu, asi 500 metrů nad Erlebachovou boudou, havaroval autobus plný lidí. Vozidlo skončilo po nehodě převrácené na bok. Cestovala v něm čtyřicítka osob a na místě se nyní nachází větší počet zraněných. Jeden člověk se dokonce vlivem šoku dostal mimo autobus do obtížně přístupného terénu.

Dopravní nehoda autobusu na hřebeni Krkonoš otestovala při cvičení souhru složek IZS

S ohledem na vážnost této mimořádné události je bezprostředně vyhlášen II. stupeň poplachu podle poplachového plánu pro dané území. Takový byl scénář taktického cvičení složek IZS Královéhradeckého kraje, které se odehrálo ve čtvrtek 16. května 2019.

FOTOGALERIE: Čeští a polští hasiči cvičili poprvé společnou záchranu osob z lanovky na Sněžku

Čeští a polští hasiči cvičili poprvé společnou záchranu osob z lanovky na Sněžku

Jarní odstávku lanovky na Sněžku využili ke společnému výcviku ve dnech 9. - 11. dubna 2019 čeští a polští hasiči. Stovka příslušníků si vyzkoušela, jak by probíhala záchrana osob z porouchané lanovky. Akce se uskutečnila díky společnému projektu přeshraniční spolupráce Bezpečné pohraničí. 

Jako první se na místo hrůzně vypadající dopravní nehody dostaví ze Špindlerova Mlýna horská služba a místní dobrovolná jednotka požární ochrany, postupně dojíždí i další povolané síly a prostředky.

Místo události je velitelem zásahu rozděleno na několik úseků podle povahy předpokládaných záchranných prací. Členové jednotek požární ochrany se zapojují do třídění pacientů metodou START a poskytují předlékařskou pomoc. Zároveň zajišťují místo události, stabilizují havarovaný dopravní prostředek a provádí vyproštění osob.

Dopravní nehoda autobusu na hřebeni Krkonoš otestovala při cvičení souhru složek IZS

S průzkumem místa události pomáhá ze vzduchu také vrtulník letecké záchranné služby. Pilot vrtulníku pak objevuje v těžko přístupném terénu zraněného člověka, který je následně zachráněn a v podvěsu transportován na stanoviště přednemocniční neodkladné péče. Cvičení bylo ukončeno ve chvíli, kdy si místo zásahu převzala policie a všechny zraněné osoby byly transportovány do zdravotnických zařízení.

FOTOGALERIE: Mrzlo a foukal ledový vítr. Hasiči v Deštném cvičili záchranu osob z lanovky

Hasiči v Deštném v Orlických horách cvičili záchranu osob z lanovky

Mrzne, na laně se v silném větru kývá sedačka lanovky, na ní sedí jeden, dva pasažéři. A o pár metrů dál další a další - tak nějak vypadala kulisa cvičení hasičů, kteří v Deštném v Orlických horách nacvičovali evakuaci lidí z porouchané lanovky. A protože vyprostit plně obsazené sedačky z celé lanové dráhy by jedna jednotka zvládnout nemohla, týkalo se cvičení zhruba 60 profesionálních hasičů z celého Královéhradeckého kraje. 

Cílem cvičení bylo mimo jiné prověření činnosti operačních středisek složek IZS v operačním řízení, vyrozumění složek a dotčených orgánů, činnost a koordinace složek IZS při mimořádné události tohoto druhu, komunikace na místě zásahu, záchrana osob v obtížně přístupném terénu s možností využití LZS s podvěsem nebo třídění zraněných osob.

Zároveň si také složky otestovaly, jaké jsou reálné dojezdové časy do této horské oblasti, která je jak v zimě, tak v létě turisticky hojně navštěvovaná.

Z řad hasičů se cvičení zúčastnili profesionální z Vrchlabí, Trutnova a Hradce Králové a dále dobrovolné jednotky ze Špindlerova Mlýna, Vrchlabí a Hostinného. Zároveň byla využita mezikrajská výpomoc z Libereckého kraje, a to ze stanice Jilemnice.

Cvičení se zúčastnily tyto složky IZS:

Policie České republiky KŘP Královéhradeckého kraje
Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje (stanice Vrchlabí, Trutnov, Hradec Králové)
Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje (stanice Jilemnice)
Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje
Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje
jednotky PO obcí (JSDH Špindlerův Mlýn, Vrchlabí, Hostinné)
Horská Služba ČR
Městská policie Špindlerův Mlýn
Krajský úřad Královéhradeckého kraje
Nemocnice Vrchlabí
Fakultní nemocnice Hradec Králové + ZDS FN HK + figuranti
ZDS Vrchlabí

autoři: Kateřina Kohoutová , baj | zdroj: HZS Královéhradeckého kraje
Spustit audio

Související