Dnešní noc patří akrobatickým letcům s radary, kteří s námi často žijí doslova pod jednou střechou

30. srpen 2024 08:02

Na přelomu srpna a září se vracejí do svých zimovišť netopýři; a právě v čase jejich „přeletů" se tradičně koná „Mezinárodní noc pro netopýry". O životě a výzkumu této kriticky ohrožené skupiny savců, se dnes dozvědí i návštěvníci zámeckého parku ve Vrchlabí. A vypráví se o nich i legendy.

Čtěte také

Možná to znáte. Je léto, začíná se stmívat a kolem vás neslyšně proletí netopýr. Na konci léta je totiž netopýří tah. Netopýři migrují podobně jako ptáci, ale poslední dobou se už nekroužkují.

„Ukázalo se, že jsou na kroužkování velice citliví, na rozdíl od ptáků. Takže dnes už opravdu kroužkují jen odborníci, kteří mají nějaký konkrétní výzkum. Jinak je komplikované povolení ke kroužkování získat,“ vysvětluje zooložka Karolína Mikslová ze Správy Krkonošského národního parku.

Čtěte také

Pro mne bylo velkým překvapením, že se dokonce dají rozeznat netopýří stopy. To znamená, že oni chodí také pěšky? „Například netopýr velký, který loví střevlíky, tak je opravdu v poslední fázi lovu dožene na zemi. Ale není to úplně běžné, pozorovat netopýří stopy.“

Kolem těchto tvorů existuje spousta zajímavostí. Třeba to, že si pamatují určitý místopis. To znamená, že například trefí do stejné jeskyně. Žijí v koloniích, v našich zeměpisných šířkách jich je asi 30 druhů, z toho v Krkonoších kolem 20. „Všechny druhy netopýrů tady u nás v Krkonoších patří mezi zvláště chráněné. Tato veřejností dost opomíjená skupina se potýká s širokou škálou problémů.“

Netopýr je noční tvor

Noc pro netopýry. Každým rokem ji pořádá Správa Krkonošského národního parku ve vrchlabském zámeckém parku.

Čtěte také

Zájemci o přírodu se dozvědí, proč jsou tito letci tak cenní, citliví a chránění. „Sraz je v 19:00 před vchodem do zámku. Připraven je i program pro děti, různé dílničky. Popovídáme si o netopýrech.“

Děti už neberou netopýry jako zubaté příšerky, protože slavný Batman udělal své. „A je to i naším cílem, ukázat, že to nejsou, jak se říká, okřídlené ošklivé myši. Ale velmi zajímaví živočichové, kteří dokážou být i dost roztomilí.“

A dokonce bude možné netopýry nejen vidět, ale i slyšet. „Použijeme echolokátor, který komunikační frekvence netopýrů pro nás přehraje do slyšitelné podoby,“ dodává Karolína Mikslová.

autoři: Eliška Pilařová , baj
Spustit audio

Související