V podzemí opočenského zámku sčítali odborníci netopýry. Kolik jich tam našli a jaké různé druhy?
Odborníci sčítali ve sklepích opočenského zámku netopýry. Tito savci tamní podzemí obývají už několik desítek let, zámecké sklepy proto patří k významným lokalitám, kde přezimují celé kolonie. I letošní sčítání potvrdilo výskyt ohrožených druhů.
To jsou docela příkré schody.
„Já vám posvítím, protože tady není elektřina," říká Milan Junek a vede nás do sklepení.
Čtěte také
„Sestupujeme vlastně do nejhlubšího místa opočenského zámku, do sklepů pod severním křídlem. A zároveň v podstatě sestupujeme na dno původního hradního příkopu."
My bychom se ale možná spíš než pod nohy měli dívat nad hlavu, protože tady se sčítají netopýři.
„V této části ale ještě nejsou. Musíme opravdu ještě postoupit dál. A tam už vidíme světýlka."
Koho jsme tady dole potkali, kdo tu sčítá netopýry?
„Prošli jsme už větší část zámeckého sklepení, a je tady podobně jako každý rok nejvíce vrápenců malých, potom jsme našli i dva netopýry černé a dva netopýry ušaté," říká Vladimír Lemberk, který provádí sčítání netopýrů spolu se svojí manželkou.
Čtěte také
Stropy jsou tu strašně vysoké. Jak se určuje druh netopýrů tak na dálku?
„Když se podíváte, tak tam jsou vrápenci malí, ti zimují zabalení v létacích blanách. Takže to je taková hruštička visící u stropu. Je to jejich charakteristický způsob ochrany v zimním období, kdy upadají do zimního spánku a jejich tělesná teplota se sníží na teplotu okolí, dech se jim zpomalí na dva nádechy za minutu."
„Stejně tak se jim zpomalí srdeční tep. A možná i díky této adaptaci se dožívají úžasného věku. Netopýr je zhruba velikosti myši. Ale zatímco myš žije několik měsíců, tak netopýři se dožívají i několika desítek let."
A manželka Vladimíra Lemberka ještě doplňuje.
„Většinou si to rozdělíme, jeden kouká nalevo a druhý napravo. A většinou když se jde potom zpátky, tak je ten úhel pohledu zase trochu jiný, takže se vždy potom ještě něco najde."Čtěte také
„Jak netopýr černý, tak i vrápenec malý patří mezi kriticky ohrožené druhy a jsou chráněni evropskou legislativou."
Jaký je tedy trend? mění se nějak výrazně počty a druhy přezimujících netopýrů?
„V Opočně je to na dobré cestě, protože počty vrápenců mírně rok od roku stoupají. U těch vrápenců malých je to dokonce celorepublikový trend. Ale máme naopak druhy netopýrů, které ubývají. Souvisí to i s tím, že to jsou hmyzožravci a v naší přírodě hmyzu poměrně radikálně ubývá," dodává Vladimír Lemberk.
V opočenských sklepích se našlo celkem 214 netopýrů. Netopýráři zamíří ještě ze zdejšího zámku také do Slatiňan, kde to bude letošní jejich poslední zastávka při sčítání netopýrů.
Související
-
V Trutnově přibydou další ptačí budky. Některé budou dokonce i pro netopýry a vzácné skorce vodní
Město Trutnov rozmístí na svém území přibližně 25 nových ptačích budek. Ty doplní stávající počet, který se během jednoho roku podle pracovníků města osvědčil.
-
V zámeckých sklepích v Doudlebách nad Orlicí letos zřejmě poprvé přezimovali vzácní netopýři
Zámecké sklepy v Doudlebách nad Orlicí se v zimě staly domovem pro vzácné netopýry. Podle správce Petra Dujky se tam zřejmě v letošním roce objevili poprvé.
-
Ochranáři počítají netopýry v Orlických horách. Procházejí proto i staré pěchotní bunkry
Ochranáři z Agentury ochrany přírody v těchto dnech vycházejí do Orlických hor za netopýry. Využívají totiž dobu jejich zimního spánku k mapování populace.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Youtubeři by registraci neměli ignorovat, ale odmítnout. Rada vykládá zákon přehnaně, míní senátorka
-
Před zatčením policie lidi brutálně bije a nahání je do stanic metra i kostelů, popisuje protesty Gruzínka
-
Schodek 241 miliard korun a vyšší platy v justici. Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok
-
Výzkumníci zjistili totožnost více než 300 ukrajinských dětí deportovaných do Ruska