Ochranáři sčítají na Broumovsku netopýry. Ti tráví zimu v podzemí i dutinách stromů

21. únor 2020 10:44

Na Broumovsku v těchto dnech ochránci přírody sčítali netopýry. Cílem je průběžně mapovat aktuální stav těchto tvorů. Netopýři zimují například v dutinách stromů, častěji ale v jeskyních a podzemních štolách. Právě tam ochranáře doprovází báňští záchranáři.

Lidé ze Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko a Báňské záchranné služby zrovna vstupují do jedné ze štol. Je v lese mezi obcemi Jívka a Stárkov, pro veřejnost je nepřístupná.

Hned několik metrů od vchodu objevují prvního netopýra.

Čtěte také

„To je netopýr vodní, jeden z našich nejhojnějších druhů, který k přezimování využívá hlavně podzemní prostory," říká Petr Kafka z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Netopýr není zavěšený u stropu, ale doslova vmáčknutý do jedné z dutin ve stěně.
„Některé druhy netopýrů, například vrápenci, skutečně visí zavěšeni ze stropu, ale většina druhů se častěji schovává v různých štěrbinách na bocích stěn nebo ve stropě."

Jen o kousek dál je na stopě štoly vidět další netopýry. Tentokrát jde o čtyři jedince, kteří visí ze stropu hlavou dolů.
„To je netopýr velký, náš největší druh. V rozpětí křídel dosahuje až 30 centimetrů. Patří také k běžnějším druhům u nás a i on rád využívá takové podzemní prostory k přežití zimy."

Na Broumovsku sčítají v podzemních štolách netopýry, kteří tam tráví zimu v hlubokém spánku

Průzkum štolou pokračuje. Je vysoká asi dva metry, podobné je to na šířku. Je tak možné podrobně prohlédnout všechny dutiny a zákoutí skály. Další dvojice netopýrů na svit baterky vůbec nereaguje, na první pohled vypadají, jako by vůbec nedýchali.
„Oni jsou opravdu v tuto chvíli v tom nejhlubším spánku, kdy se jim prakticky úplně zastaví metabolismus. Netopýr takto šetří energii. Má zásoby, které si vytvořil na podzim a musí mu vydržet až do jara. Až bude zase teplé počasí, bude létat hmyz a netopýr se bude moci znovu nakrmit."

Čtěte také

Asi po 40 metrech je štola zazděná. Do další části ale vede malý otvor, kterým se protáhl člen báňské záchranné služby Martin Dvořák. I on byl při hledání úspěšný.
„Hned za hrází jsem objevil dva zástupce netopýra vrápence."

Zhruba za půl hodiny je celá výprava opět venku a štola je zpátky zabezpečena proti nepovolenému vstupu.

„Letos jsme v těchto prostorách našli celkem 12 netopýrů tří druhů. Jde o naprosto stejný počet jako v loňském roce. Tedy můžeme z toho usuzovat, že se našim netopýrům daří, moc jich neubývá. I když jistě má velký vliv ono letošní teplé počasí, spousta druhů netopýrů dokáže takovou zimu přežít i mimo tyto podzemní prostory, například v dutině stromu," doplňuje Petr Kafka.

Celkem letos ochranáři na Broumovsku provedli sčítání na pěti různých místech. Objevili čtyři desítky kusů šesti různých druhů. Netopýrů v oblasti ale žije mnohem víc. Podle odhadů ochranářů jsou jich tisíce.

Spustit audio

Související