Datové schránky a daňové přiznání. Poradíme vám, jak se vyhnout problémům a zbytečně se nestresovat

1. březen 2023

Minimálně jednou za rok se scházíme k tématu daně s Romanou Barešovou, zástupkyní ředitele Finančního úřadu pro Královéhradecký kraj. Jistě je zase spousta novinek a změn, které chceme přiblížit. Odpovíme i na vaše dotazy, pokud si nevíte s něčím rady.

Tradičně začínáme tím, že upřesňujeme termíny pro podání daňového přiznání. Do toho přišly ještě letos také datové schránky, takže se některé termíny liší. Pojďme si udělat základní přehled.
Termín pro ty, kteří nemají zřízenou datovou schránku a mohou podat daňové přiznání papírově klasicky, je pondělí 3. dubna. Letos ministerstvo vnitra zřídilo podnikatelům datové schránky, a to znamená, že tím mají povinnost už opravdu v letošním roce podat daňové přiznání elektronicky a tam je termín do 2. května.

To, že mají datové schránky, ještě neznamená, že nemohou podat a podepsat tzv. podpisem, tak, jak se přihlašují do internetového bankovnictví. Zde bych asi doporučovala nejlepší princip, jít na portál Moje daně, to znamená online Finanční úřad, jsou zde elektronické daňové formuláře, které si vyplní a podepíší tak, jako si podepisují svůj trvalý příkaz nebo příkaz v bance.

A pro koho zpracovává daňové přiznání daňový poradce, ten má termín v červenci, to znamená až 3. července.

Datové schránky jsou poměrně nové. Bude to velká komplikace? Obracejí se na vás lidé s dotazy? Co se nejvíce řeší, s čím si občané neví rady?
Obrací se na nás hodně, přestože datové schránky nejsou úplně novinkou, tak to spoustu lidí zaskočilo. Domnívám se, že datová schránka není těžká na obsluhu. Ale samozřejmě musíme posuzovat povolání od povolání, to znamená, že pro někoho to může být velký problém. Ale tady bych asi doporučovala obrátit se třeba na někoho z rodiny, aby vám pomohl.

Datové schránky jsou zřízené ministerstvem vnitra a každá státní instituce k tomu může přistupovat jinak, tak se mohou objevit rozdíly.
Romana Barešová, zástupkyně ředitele Finančního úřadu pro Královéhradecký kraj

Je to trošku na principu e-mailu, ale přesto někdo nemusí být úplně počítačově zdatný a je to pro něj problém. Tedy obrací se na nás lidé hodně, dokonce i ruší své živnostenský listy, protože ministerstvo vnitra zřizuje datové schránky i podnikatelům, kteří mají přerušenou živnost.

Čtěte také

Občané ruší ve velkém své podnikatelské aktivity, ale jsou to zřejmě opravdu ti, kteří buď pracují v malém, nebo mají živnost pozastavenu. Obrací se na nás s tím, že chtějí datové schránky zneplatnit. A pokud dojde k tomu, že na živnostenském úřadě zruší svůj živnostenský list, tak už pak nemusí činit žádné další aktivity.

Protože dojde ke zneplatnění datové schránky automaticky, propíše se to přes tzv. Základní registry a dojde k zneplatnění. To znamená, i když datová schránka není zrušená, protože se zruší až po třech letech, tak do ní nelze přijímat žádné zprávy.

Když to shrneme, tak pro ty, kteří si museli zřídit datovou schránku, platí i to, že mohou podat daňové přiznání elektronicky tak, jak byli zvyklí předtím?
Přesně tak. Buď přes datovou schránku, nebo elektronicky a podepsat jako internetové bankovnictví. To je právě na portálu Moje daně.

Čtěte také

Do datové schránky mohou přijít lidem i důležité dokumenty, které potřebují k daňovému přiznání. Například třeba zdravotní pojišťovny prý posílají materiály do datových schránek. Ale sociální pojištění je potřeba si najít zase přes webové stránky daného úřadu. Ptají se lidé i na tuto komplikaci?
Ptají. Ale bohužel tím, že datové schránky jsou zřízené ministerstvem vnitra a každá státní instituce k tomu může přistupovat jinak, tak se mohou objevit rozdíly. Ale domnívám se, že se to sjednotí, protože jakmile má opravdu podnikající fyzická osoba datovou schránku podnikatelskou, tak my, jako finanční správa, opravdu doručujeme veškeré dokumenty do ní.

Tam je pak potřeba to ještě trošku rozlišit. Protože člověk si může, jako fyzická osoba nepodnikající, zřídit datovou schránku, ale to jsou opravdu dvě různé datové schránky. A do takové datové schránky my mu nebudeme zasílat písemnosti vztahující se k podnikání.

Celou radioporadnu týkající se daní i datových schránek s Romanou Barešovou, zástupkyní ředitele Finančního úřadu pro Královéhradecký kraj, si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související