Dagmar Ruščáková: Svátek lásky a práce

1. květen 2014

Když jsem byla malá, tak mi přišlo divné, proč vůbec nějaký svátek práceexistuje, když se navíc slaví tak, že se nepracuje. Muselo uplynout mnoho let a spousta všelijaké práce, abych to opravdu pochopila.

Tak například k tomu, že práce může být radost a naplnění, že může být zábavnější než lenošení, prostě teoreticky nedojdete. To musíte mít štěstí zažít. A štěstí proto, že zdaleka ne každému se povede v životě dělat právě to, co opravdu umí, co ho těší a naplňuje.
Častěji člověk pracuje, protože si prostě potřebuje vydělat prostředky na živobytí. Ale i tak ho může těšit pocit, že pracuje dobře a s trochou dobré vůle má i šéfa, který umí chválit.
Děti tohle nechápou a nástup do školy - tedy do práce, zdaleka každé nenadchne. Je celkem jasné proč - v tom věku je prací skoro každá hra, malý člověk toho musí tolik stihnout a oni mu k tomu přidají ještě školu!
Tradičně však existuje dalš ídůležitý důvod ke slavení svátku práce - v době, kdy je práce málo a lidé se bojí, aby tu svoji neztratili, bývá slušná práce víc než dobrým důvodem pro oslavu!
A slavit práci neprací má taky svoji logiku - jak bychom si vychutnali úlevu odpočinku a sladkost lenošení, kdyby neexistovala práce?
A tak vám, milí posluchači, přeju krásný slavnostní den a pilně lenošte - určitě jste si to právo už stihli napracovat.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?