Dagmar Ruščáková: O něze

2. prosinec 2012
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pohlazení
0:00
/
0:00

Z pod mých nohou se ozývá mlaskavé cvakání, mručení a občas vytryskne vlčí zpěv. Nemusím se ani dívat, abych věděla, že na moje psy přišla něžná chvilka. Kazan s vášnivou jemností okusuje Berry krk, zatímco ona mu láskyplně olizuje zavřené oči. Svým způsobem se ujišťují, že jejich svět je bezpečný a v pořádku.

Něha. Už to slovo pohladí. Každý ji potřebuje, lidé i zvířata. Když se ve správném věku nedostane dítěti, zůstanou mu stopy na duši, kterých se bude těžko zbavovat. Potřebují ji ženy - přijímat i dávat. I silní a nezávislí muži mají chvíle, kdy dají přednost něžnému pohlazení před vášnivým objetím. A nezapomínejme na staré lidi. Když už život ztěžkne a ztrácí barvy, umí něžné slovo zázraky.
Všimli jste si, že se slovo něha nevyskytuje v negativních konotacích? Třeba taková láska nemusí být jen úžasná a naplňující, ale také zraňující, nenaplněná, vypočítavá či ponižující. Ale něha je vždy prostě něhou. Může být maximálně posmutnělá, ale většinou je laskavá, občas hravá, a téměř vždy tišící, navozující pocit klidu a bezpečí. Je velmi soukromá.
Něha je důležitá. Nutně ji v životě potřebujeme. Nejen přijímat, ale i dávat. Zvyky v našem civilizačním okruhu ovšem něhu odsouvají především k matkám a malým dětem, i když se dá předpokládat ve funkčních partnerských vztazích. Dokonce to někdy vypadá, jako bychom se za ni trošku styděli.
Hm. Napadlo vás někdy, proč má tolik lidí tak rádo svoje psy a kočky? Zvířata něhu přijímají velmi přirozeně, dávají najevo svoje potěšení a nemají problém ji vracet. Nestydí se a nikdy se něžnostem nevysmějí.
Dnes je první adventní neděle. Až zapálíte svíčku a pustíte myšlenky na sváteční procházku, zkuste se zamyslet nad něhou. A darujte ji svým blízkým.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.