Chráníme se před agresivním sluníčkem! Pro děti do tří let platí zásada 3K: klobouk, košilka a krém

8. červenec 2024

Tématem dnešní radioporadny je ochrana před sluncem, klíšťaty a komáry. Slunce je letos velmi ostré už od začátku května, dá se předpokládat, že během letních měsíců bude ještě silnější. Kdysi se dámy chránily slunečníky a doby, kdy ideálem byla snědá kůže, jsou dávno pryč. Ochrana kůže je důležitá. Nikdy nechceme být také štípaní, ani onemocnět kvůli klíšťatům.

Jak na všechny tyto letní nástrahy vyzrát? O tom si povídáme s PharmDr. Ivanou Lánovou z České lékárnické komory. Slunce je lék a zároveň zabiják. Souhlasíte?
Naprosto souhlasím. My sluneční záření určitě potřebujeme z toho důvodu, že se nám v kůži tvoří vitamin D právě vlivem ultrafialových slunečních paprsků. Slunce přispívá k naší dobré psychické pohodě, ale problém je právě v tom, že způsobuje také různá onemocnění kůže, ať jsou to alergické projevy, ale v nejhorším případě i rakovina kůže.

Ivana Lánová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Jak se tedy ideálně chránit?
Možná bych začala od dětí a postupně bychom dospěli k dospělým. Děti do tří let by se rozhodně neměly vůbec vystavovat slunečnímu záření. Do šesti měsíců by dítě nemělo vůbec přijít na sluníčko, a od šesti měsíců do tří let platí zásada tři K. To je klobouk, košilka a krém. Takže dítě by mělo být opravdu vždy buď oblečené, nebo ošetřené nějakým ochranným přípravkem.

I otírání ručníkem nám snižuje účinnost opalovacího přípravku. Jeho opětovné nanášení nám pouze obnovuje ochranný účinek, neprodlužuje ho.
PharmDr. Ivana Lánová z České lékárnické komory

Nesmíme u dětí zapomínat, že ony mají pětkrát tenčí kůži, než dospělý člověk, není ještě úplně vyvinutá. Totéž vlastně platí o termoregulaci u dětí. Potní žlázy ale fungují na 100 procent, takže je důležité, aby oblečení bylo prodyšné. A potom vždy volíme ochranný přípravek podle toho, jestli se jedná o dítě nebo dospělého.

Čtěte také

Přípravky můžeme v podstatě rozdělit na chemické a fyzikální. Ty chemické fungují na bázi toho, že dokáží sluneční záření jakoby pohltit a přemění ho na teplo. A fyzikální nám ultrafialové světlo odrážejí.

Namazat se i když jen přecházíme do práce?
Při běžném přejití po sluníčku nám nic nehrozí, ale pokud ta doba expozice byla delší, nějakých 10 až 20 minut, tak už bychom měli myslet na to, že máme pokožku nějakým způsobem chránit. Ať už tedy oblečením nebo nějakým ochranným přípravkem.

Je pravda, že chránit by se měli i lidé, kteří používají krémy a gely proti bolesti, že se nesmí vystavovat slunečnímu záření?
Existují léčivé přípravky a nejen ve formě krému a gelu, ale i třeba, které se užívají normálně perorálně ústy, které mohou způsobit různé alergické projevy v kombinaci s ultrafialovým zářením. Mezi ty, které se velmi často používají, patří nesteroidní antirevmatika, antiflogistika právě ve formě krému a gelů.

Pokud na klíště narazím, nejlépe co nejdříve ho odstranit. A potom ranku ošetřit a dezinfikovat. Pak asi měsíc ještě místo kontrolovat.
PharmDr. Ivana Lánová z České lékárnické komory

Je nutné se mazat pokaždé, když vylezeme po koupání z vody?
Určitě záleží na tom, jaký typ přípravku použijeme. Některé jsou takzvaně voděodolné. Najdete dva typy označení, buď je to Water rezistent, kdy přípravek vydrží čtyřicetiminutové máčení se ve vodě, nebo Water Proof a ten dokonce vydrží 80 minut.

Čtěte také

Každopádně i otírání ručníkem nám snižuje účinnost opalovacího přípravku, takže je nutné mazání provádět každé 2 až 3 hodiny. Ještě bych asi připomněla, že opětovné nanášení toho přípravku nám rozhodně neprodlužuje dobu, kdy můžeme na sluníčku vydržet déle, ale pouze nám obnovuje ochranný účinek.

Pojďme se ještě podívat na klíšťata. První otázka je jasná, vytáčet nebo vyviklávat?
První, co bych zdůraznila, vynechat zalévání olejem. Protože v momentě, kdy klíště zalejete olejem, tak se začne dusit a začne vám právě do rány vypouštět sliny, které mohou právě být právě nakažené, těmi slinami vám infekci do těla předává.

Nejlepší je právě buď pinzetou nebo takovými těmi kleštičkami klíště jakoby vyviklat. Takže netočit, ale spíše ho jen co nejblíže kůži uchytit a vyvikládat ho postupně. A potom důkladně ošetřit a vydezinfikovat ranku.

Čtěte také

Mnozí v létě vyrážejí na procházky a lehnou si do prohřáté trávy.
Je to určitě příjemné, ale nebezpečné. Tady platí obecná zásada nošení světlého oblečení, mít dlouhé rukávy a dlouhé kalhoty zastrčené třeba do ponožek nebo do obuvi, opravdu nechodit nějakou vysokou trávou.

Ale tady chci ještě zdůraznit, že to není jen o nějaké divoké v přírodě, ale klíšťata se nám mohou vyskytovat skutečně i v městských parcích. Takže pozor i ve městech.

Doporučila byste očkování? Hodně se hovoří o tom, že to je největší a vlastně jediná možná správná ochrana.
Když se podíváme, které nemoci přenáší hmyz, ať je to ten bodavý nebo ten, který vám saje krev, tak klíšťová encefalitida je jednou z nich. Očkování tedy doporučuji, pokud se opravdu onen člověk pohybuje často venku a v přírodě.

Ještě připomenu, že čím déle klíště zůstává přisáté, tím se pravděpodobnost přenosu infekce zvyšuje. Tedy pokud na klíště narazím, nejlépe co nejdříve ho odstranit. A potom jakoukoliv dezinfekcí ranku ošetřit a dezinfikovat. Zhruba měsíc potom, co klíště odstraníme, také ranku pravidelně kontrolovat, aby právě nedošlo k infekci nebo přenosu nějaké nemoci.

Ivana Lánová a Pavla Kindernayová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Celou radioporadnu s PharmDr. Ivanou Lánovou z České lékárnické komory si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Spustit audio

Související