Chlumečtí rybáři upouštějí vodu z části svých rybníků, pokusí se zmírnit dopady možných povodní
Na možné víkendové povodně se připravují i rybáři v Chlumci nad Cidlinou. Jeden z největších producentů ryb v Česku hospodaří na desítkách rybníků v Královéhradeckém a částečně i Středočeském a Pardubickém kraji, a zatím si pochvaloval poměrně vydařenou sezónu. Co může počasí na dosavadních příznivých odhadech chlumeckých rybářů změnit, zjišťoval reportér Tomáš Lörincz.
Čtěte také
Pravdou je, že zatím ředitel společnosti Ladislav Vacek říkal, že sezóna je solidní - a to především proto, že na jaře bylo poměrně dost vody a přes léto se tak nestávalo, že by rybníky vysychaly a vznikaly by například problémy s nedostatkem kyslíku.
To by podle dosavadních odhadů přineslo možná až patnáctiprocentní přírůstky nad původní očekávání. Jenže to, co se podle meteorologů může dít o víkendu, může všechno dost zkomplikovat, říká Ladislav Vacek. „Pokud skutečně spadne 150 a více milimetrů srážek na metr čtvereční, tak to bude znamenat výrazné nasycení všech povodí.“
„A tím pádem podstatné prodloužení vypouštění a posunutí termínů výlovů, které jsme už nahlásili. Budeme doufat, že nedojde k zámrzu na konci listopadu nebo začátkem prosince, protože se může stát, že budeme některé rybníky lovit místo na konci října až v listopadu."
Čtěte také
Jinak řečeno - vody by v krajině bylo tolik, že by prakticky nešlo rybníky vypustit podle plánu, a protože jedna činnost při výlovu navazuje na druhou, znamenalo by zpoždění výlovů třeba o dva týdny posun celého procesu, který končí až prodejem vánočních kaprů kolem Štědrého dne.
Při povodních se občas stane, že velká voda vezme ryby z rybníků dál po proudu. Může to i tentokrát způsobit rybářům škody?
Pokud nepraskne hráz některého z rybníků, tak by rybářům žádné zásadní škody nastat nemusely. I když nějaké menší ztráty přijít mohou, říká Ladislav Vacek. „Může se stát, ale nepočítáme s tím, hlavně u těch tržních ryb to většinou není, a mladé ryby jsou většinou v soustavách, že občas se nám stane, že ve spodním rybníce jsou namíchané obsádky z těch horních.“
Čtěte také
„Ale i s tím si umíme poradit. A když zkrátka některé ryby uplavou do Hamburku, tak prostě uplavou. S tím se nedá nic nedělat.“
A mohou rybáři něco dělat s tím, aby následky případných povodní byly mírnější?
Částečně ano, a také to už dělají. Chlumecké rybářství už poslalo do terénu řadu svých zaměstnanců, aby se pokusili třeba upustit část vody ze současného stavu rybníků, říká Ladislav Vacek. „Do určité omezené míry to jde. Například ze Žehuňského rybníka už jsme zahájili odpouštění 5 kubíků vody za vteřinu, abychom zmírnili kulminaci povodňové křivky, jak máme zkušenosti z předchozích let. Ale všude to takto udělat nejde, bohužel.“
No a rybáři budou mít pohotovost i o víkendu, kdy je čeká třeba hlídání hrází rybníků.
Související
-
Chlumečtí rybáři získali poprvé povolení k odstřelu chráněného bobra. Proč ho mohou nyní ulovit?
Rybáři v Chlumci nad Cidlinou dostali vůbec poprvé povolení k odstřelu bobrů. Tihle chránění hlodavci se v kraji množí a v celém Česku jich žije už kolem patnácti tisíc.
-
Rybáři ze Žďáru nad Metují na Náchodsku přišli o 16 tisíc pstruhů. Ryby napadla nebezpečná choroba
V kraji se objevila nebezpečná choroba ryb, virová hemoragická septikémie. V sádkách ve Žďáru nad Metují na Náchodsku kvůli tomu rybáři museli zlikvidovat tisíce pstruhů.
-
Petrův zdar! Podzimní výlovy jsou v plném proudu a chlumečtí rybáři jsou spokojeni. Ryb je dost
Rybáři v Královéhradeckém kraji mají za sebou první z desítek podzimních výlovů rybníků. Vloni sčítali po suchém létě ztráty, letos jim aspoň někde příroda přála víc.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Útok Hamásu 7. října nebyl překvapením. Varovaly jsme, ale armáda neposlouchala, říkají vojákyně
-
Zapšklý, bez vize, schopný paktu s Čínou i Ruskem. Orbán problémy EU nevyřeší, míní Zdechovský
-
Blokaci ‚dezinfowebu‘ AC24 posoudí znalci. Soud chce prozkoumat obsah i způsobenou škodu
-
Slovenská prokurátorka, která vyšetřovala českou reportérku ve spojitosti s hnutím AllatRa, rezignovala