Centrum Tradiční čínské medicíny v Hradci Králové ukončí na konci února svou činnost

Tradiční čínská medicína (ilustrační foto)
Tradiční čínská medicína (ilustrační foto)

Centrum Tradiční čínské medicíny (TCM), které od září 2015 fungovalo ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, ukončí k 28. únoru 2019 svou činnost. Současná legislativa neumožňuje další působení čínského specialisty TCM v tomto zdravotnickém zařízení. 

Na práci centra naváže Nadační fond na podporu Tradiční čínské medicíny a alternativ, který bude nadále pokračovat v projektech podporujících TCM v České republice.

O Centrum tradiční čínské medicíny v Hradci Králové je obrovský zájem. Stavba ale nabrala zpoždění

Akupunktura

Stavba kliniky čínské medicíny v královéhradecké fakultní nemocnici má proti původním plánům zpoždění zhruba půl roku. Zatím se totiž nesešlo vedení fondu, který založil stát společně s čínskými partnery - tedy šanghajskou nemocnicí a investorem stavby společností CEFC.

Hradeckým centrem za dobu více než tříleté existence prošly přes tři tisíce pacientů, kterým specialisté pomáhali především s různými typy chronické bolesti. Centrum nabízelo pacientům metody prevence, vyšetření a léčby, které vycházely z tradičního čínského lékařství, mezi metody léčby patřila například akupunktura či cvičení.

Současní pacienti i další zájemci o metody TCM se budou moci od března obrátit na dosavadního vedoucího centra MUDr. Františka Musila Ph.D., který bude nadále poskytovat akupunkturu nebo mohou kontaktovat Nadační fond na podporu Tradiční čínské medicíny a alternativ v Praze, Opletalova 19.

Způsobuje akupunktura dobrou náladu? Vypadá to, že ano

„Jsme připraveni zájemcům o TCM poskytnout informace o možnostech léčby metodami TCM v České republice,“ řekl zakladatel fondu Jan Hovorka.

"Náš fond má smlouvu o mezinárodní spolupráci s významnou nemocnicí Shuguang TCM Hospital v Šanghaji, která je garantem centra TCM. Tříletá skvělá práce ve FN HK si zaslouží, abychom dále pomáhali zdokonalovat podmínky pro vědecký projekt, který zhodnotí dosavadní výsledky a ideálně v klinickém prostředí bude zkoumat a analyzovat metody, které běžně na celém světě doplňují západní medicínu," dodal Jan Hovorka.

Spustit audio
autor: Milan Baják|zdroj: Fakultní nemocnice Hradec Králové

Související