Bronzové sochy pravěkých ještěrů, krytolebců, vznikají ve slévárně v Horní Kalné na Trutnovsku
Pracovníci slévárny v Horní Kalné na Trutnovsku začali tvořit bronzové sochy pravěkých ještěrů. Vyrábí je metodou tzv. ztraceného vosku. Krytolebci, kteří tu kdysi žili, najdou své místo v Nové Pace na novém autobusovém nádraží. Jak se takové dílo tvoří? To zajímalo reportérku Kateřinu Kohoutovou.
„Je to desetina krytolebce, tohle je sameček. Podle něj se to zvětšovalo na velikost dvou metrů," spolumajitel slévárny v Horní Kalné na Trutnovsku Pavel Horák drží v ruce dvaceticentimetrový model krytolebce. Má do detailů propracované celé tělo.
Řemeslníci se pouští do práce, aby vyrobily jeho bronzovou sochu.
Do připravené formy se vtiská vosková hmota
„Musím si udělat takové těsto z vosku, aby to byla takový žvýkačka. A potom se to musí po celé ploše stejně silně vymačkat onou voskovou hmotou," ukazuje pracovnice Michaela, která právě vyplňuje hmotou největší část pravěkého ještěra.
Čtěte také
„Hlavně se musí udělat přesná tloušťka. Protože jak bude tlustý vosk, tak bude ve finále tlustý i bronz. Tady zrovna vidíme část těla krytolebce s hlavou," vysvětluje Pavel Horák.
Když jsou formy vyplněny namačkaným voskem je potřeba je přetřít žhavou voskovou hmotou.
„Vše musí být pěkně zalité oním voskem," říká pracovnice Halina, která právě štětcem nanáší hmotu do formy.
Čtěte také
Když vosk ztuhne, nalepí se do formy nalévací trubice pro bronz a také odvzdušňovací kanálky.
„A když je vše hotové, nalévací a odvzdušňovací kanálky, tak se to vezme, ponoří do sádry s antukou. Když sádra ztvrdne, tak se dá do pece, zahřeje se, vosk vyteče a místo něj se do formy nalije bronz," upřesňuje Pavel Horák.
Poslední přichází na řadu cizelování
„Teď se musí všechno udělat tak, tak si to představuje sochař. Odstranit případné naše chyby, například když někde praskne forma, nebo po oněch kanálcích. Vše přebytečné se musí odstranit," dodává Pavel Horák.
Kromě dvou soch krytolebců vytvoří pracovníci slévárny také vážku a vysokou podpěru. Celé dílo najde své místo na vznikajícím novopackém autobusovém terminálu, kde budou sloužit jako vodní prvek.
Související
-
Památník legionáře Jana Gayera po 78 letech doputuje do Hradce Králové ze slévárny v Horní Kalné
Hradec Králové bude mít opět po 78 letech památník připomínající Jana Gayera i jeho padlé spolubojovníky. Vrátí se na své původní místo, tedy na roh Gayerových kasáren.
-
Slévárna v Horní Kalné vyrábí památník na počest...
V umělecké slévárně v Horní Kalné na Trutnovsku vzniká pomník československým letcům, kteří za války bojovali v Britském královském letectvu (RAF). Sochu věnuje pam...
-
Považuji se za dinosaura, protože pracuji s tradičními materiály. Ale výzvy přijímám ráda
Baví mě zanechávat stopy, říká náš dnešní host. Velmi talentovaná, šikovná a také moc milá žena, trutnovská sochařka Paulina Skavova, autorka trutnovského Rýbrcoula.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Další videoklip, který změnil lidské osudy. Díky písni Runaway Train se našlo 21 hledaných dětí
-
Na západě Kazachstánu se zřítilo letadlo. Na palubě bylo 67 lidí, nejméně 28 z nich přežilo
-
Ukrajina by měla mít odvahu otevřít dveře k jednání o ukončení války, vyzval papež ve vánočním poselství
-
Vánoční zázrak na západní frontě. Vojáci uzavřeli neoficiální příměří o svátcích před 110 lety