Bronzové sochy pravěkých ještěrů, krytolebců, vznikají ve slévárně v Horní Kalné na Trutnovsku

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Bronzové sochy krytolebců vznikají ve slévárně v Horní Kalné

Pracovníci slévárny v Horní Kalné na Trutnovsku začali tvořit bronzové sochy pravěkých ještěrů. Vyrábí je metodou tzv. ztraceného vosku. Krytolebci, kteří tu kdysi žili, najdou své místo v Nové Pace na novém autobusovém nádraží. Jak se takové dílo tvoří? To zajímalo reportérku Kateřinu Kohoutovou.

„Je to desetina krytolebce, tohle je sameček. Podle něj se to zvětšovalo na velikost dvou metrů," spolumajitel slévárny v Horní Kalné na Trutnovsku Pavel Horák drží v ruce dvaceticentimetrový model krytolebce. Má do detailů propracované celé tělo.

Bronzové sochy krytolebců vznikají ve slévárně v Horní Kalné

Řemeslníci se pouští do práce, aby vyrobily jeho bronzovou sochu.

Do připravené formy se vtiská vosková hmota

„Musím si udělat takové těsto z vosku, aby to byla takový žvýkačka. A potom se to musí po celé ploše stejně silně vymačkat onou voskovou hmotou," ukazuje pracovnice Michaela, která právě vyplňuje hmotou největší část pravěkého ještěra.

„Hlavně se musí udělat přesná tloušťka. Protože jak bude tlustý vosk, tak bude ve finále tlustý i bronz. Tady zrovna vidíme část těla krytolebce s hlavou," vysvětluje Pavel Horák.

Když jsou formy vyplněny namačkaným voskem je potřeba je přetřít žhavou voskovou hmotou.

„Vše musí být pěkně zalité oním voskem," říká pracovnice Halina, která právě štětcem nanáší hmotu do formy.

Když vosk ztuhne, nalepí se do formy nalévací trubice pro bronz a také odvzdušňovací kanálky.

„A když je vše hotové, nalévací a odvzdušňovací kanálky, tak se to vezme, ponoří do sádry s antukou. Když sádra ztvrdne, tak se dá do pece, zahřeje se, vosk vyteče a místo něj se do formy nalije bronz," upřesňuje Pavel Horák.

Poslední přichází na řadu cizelování

„Teď se musí všechno udělat tak, tak si to představuje sochař. Odstranit případné naše chyby, například když někde praskne forma, nebo po oněch kanálcích. Vše přebytečné se musí odstranit," dodává Pavel Horák.

Bronzové sochy krytolebců vznikají ve slévárně v Horní Kalné

Kromě dvou soch krytolebců vytvoří pracovníci slévárny také vážku a vysokou podpěru. Celé dílo najde své místo na vznikajícím novopackém autobusovém terminálu, kde budou sloužit jako vodní prvek.

Spustit audio

Související