Břišní a tříselná kýla. U dospělých lidí jinak než operací prostě tento problém nelze odstranit

9. červen 2025

MUDr. Josef Majerník z Centra jednodenní chirurgie v Hradci Králové je hostem naší radioporadny. A tématem je břišní a tříselná kýla. Často se říká, nezvedej těžkou věc, uděláš si kýlu! A právě o kýle a jejím odstranění si budeme povídat. Jak si máme ale vlastně kýlu představit?

Čtěte také

Máme kýlu břišní a tříselnou. Našla jsem takové vysvětlení pro laiky, že kýla je otvor v břišní stěně, přes který se vyklenují do podkoží vnitřní orgány nebo také vakovité vychlípení pobřišnicové dutiny, do které se přesouvá část břišních orgánů. Ani jedno ovšem nezní moc hezky.
Je to ale naprosto správná definice. Můžeme si to představit jednoduše, když vznikne v dutině břišní nebo v břišní stěně jakékoliv oslabení, udělá se tam dírka a tou potom de facto vyhřezává to, co je obsahem dutiny břišní. To znamená většinou útroby.

Pokud se bavíme například o pupeční kýle, tak nejčastěji tam bude vyhřezávat tuková ochrana, která kryje střeva. Pokud, když se bavíme o tříselné kýle, tak tříselným kanálem často bude zabíhat tenké nebo tlusté střevo.

Ono oslabení břišní stěny může samozřejmě nastat v jakékoliv jizvě po předchozích operacích, nebo to může být už vývojově dané, takové oslabený místo. Nejčastěji to bývá v oblasti pupku.

Čtěte také

Kromě umístění jsou ještě nějaké zásadní rozdíly mezi břišní a tříselnou kýlou? Jak se liší a proč vznikají?
Důvodů, proč kýly vznikají, je celá řada. Nejčastěji a u laiků je nejznámější důvod těžká fyzická námaha, kdy kýla vznikne. Ale nemusí to být jediný důvod. Například těhotenství je u žen velice rizikovým stavem pro vznik například pupeční kýly. A zase naopak muž má větší pravděpodobnost, že mu vznikne tříselná kýla.

Je to zase způsobeno fyziologicky. Znamená to sestup varlat do šourku a to přesně tříselným kanálem. Takže potom muž má větší pravděpodobnost, že mu vznikne tříselná kýla.

Pokud tedy už kýla vznikne, už v jejím prvopočátku se jedná o velký zdravotní problém?
Nejdříve bude pacient pozorovat bouličku kdekoliv po břiše. Nejčastější místa jsou v oblasti třísla, v oblasti pupku. A může ho to pobolívat. Z toho samozřejmě pak může bolet i celé břicho. A pokud se bavíme například o tříselné nebo o nějaké větší kýle, například v jizvě, kde budou kličky tenkého střeva, tak mohou nastat i zažívací obtíže.

Čtěte také

Tedy záleží také, co přesně, jaká útroba, se dostane do onoho kýlního vaku a jak dlouho si to tam ten daný pacient nechá. Kýla se bude časem zvětšovat a bude se časem zhoršovat.

Vždy je potřeba říci, že kýla je čistě chirurgické onemocnění. To znamená bez chirurgický intervence nebo bez operace se nedá odstranit. Pokud se tedy nebavíme o novorozencích, bavíme se o dospělých lidech. U dospělých jinak než operací prostě kýlu nelze odstranit.

Může nás kýla ohrozit na životě?
Říká se tomu, že se kýla takzvaně uskřine. Ona útroba, která je v tom kylním vaku, se zmáčkne v onom průchodu, v té dírce a tím pádem nemůže být vyživovaná. A pokud je tam tenká klička nebo tlusté střevo, tak potom střevo odumře, praskne a máme z toho zánět pobřišnice. Což jsou velice závažné stavy a bohužel člověk na to může i zemřít.

Celou radioporadnu s MUDr. Josefem Majerníkem z Centra jednodenní chirurgie v Hradci Králové si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio
    • 80 let s vámi
      Hradecké minuty

    Mohlo by vás zajímat