Brát nebo pouštět? Co všechno potřebuje vědět a mít ctitel Petrova cechu aneb začínáme rybařit

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Co všechno potřebuje vědět a mít ctitel Petrova cechu aneb začínáme rybařit (ilustrační foto)

S rybářským lístkem i bez něj. Pokud je vaše představa o rybaření jen okrajová a nic o něm nevíte, udělejte si výlet na nějaký soukromý revír a prostě se jen koukejte. Krokem číslo dvě pak může být zapůjčení výbavy, což dnes nabízí každý lepší obchod a návštěva takové lokality. Rybolov zde bývá výrazně jednodušší a nějaký ten úlovek se většinou poštěstí každému.

Rybář Václav Ehrlich v naší radioporadně na téma: Jak a proč se stát rybářem? A co dál, když mám konečně rybářský lístek, jak začít, na jaký prut chytat?

Václav Ehrlich ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Dalším vývojovým stupněm při rybaření bude pořízení vlastního rybářského lístku a příslušné povolenky. Pro mladé zájemce jsou v centrech volného času k dispozici rybářské kroužky, mnohdy i s praktickými ukázkami. Pro plnoleté jsou v místních organizacích rybářského svazu pravidelně vypisována jednodenní nebo víkendová školení, zakončená písemným testem - buďte v klidu, není to nic náročného.

Kde začít?

Rybářské kroužky jsou v každém centru dětí a mládeže a někde i s poměrně vysokou úrovní a letitou tradicí. Organizace českého nebo moravského rybářského svazu jsou pak téměř na každém rohu.

Co všechno potřebuje vědět a mít ctitel Petrova cechu aneb začínáme rybařit (ilustrační foto)

Stačí zadat na internetu příslušný text a vybrat tu nejbližší. Nebo se přijďte poradit na nejbližší prodejnu rybářských potřeb. Personál je zde vždy ochotný a rád poradí - koneckonců jste budoucí zákazník.

Kdy začít a s jakou technikou?

V jakémkoliv věku. Ale zapomeňte na trofejní úlovky, jaké znáte z fotografií na sociálních sítích.

Zapomeňte na třicetikilové kapry a stokilové sumce, to přijde třeba časem.

Začněte s feederovým rybolovem. Koupit pytlík krmení, krabičku červů a kukuřice, navázat jednoduchou montáž s krmítkem, nahodit a při ohybu špičky přiseknout. To zvládne po pár dnech tréninku téměř každý.

A i když první úlovky budou většinou v malých velikostech, časem určitě přibydou i ty větší a jedlé.

Na jaké vodě začít?

Vždy se snažte chodit na naprosté minimum revírů, pouze pokud dokonale poznáte danou lokalitu, budete dosahovat odpovídajících úspěchů.

Co všechno potřebuje vědět a mít ctitel Petrova cechu aneb začínáme rybařit (ilustrační foto)

Ryby jsou skutečně všude a je jich hodně. Chce se to jen naučit kde, a jak se v danou dobu chovají. Kde a co žerou. Kde se motají ráno, na jaké hloubce jsou v poledne. Až potom se dostaví úspěchy.

Kudy dál?

Feederová technika je relativně jednoduché, rychlé chytání, nevyžadující zásadní přemýšlení. Pak můžete zkusit přívlač. Stačí pár woblerů, třpytek a gumových nástrah, jeden prut a zase dokážete strávit krásné chvíle v přírodě.

Přívlač ze břehu je krásná aktivní technika, při které nachodíte hromadu kilometrů a úžasně si vyčistíte hlavu. Samozřejmě, pokud jde o opravdový odpočinek a relax, jděte do kaprařiny.

Pořídíte si stojan na pruty, hlásiče záběru, pohodlné křeslo, ve kterém občas zdřímnete. No a hromadu dalších věcí, jako je člun na zavážení nebo zavážecí lodičku, bivak a lehátko pro vícedenní akce. Kaprařina je určitě finančně nákladnější než feeder nebo vláčka.

Brát, nebo pouštět?

I v Česku se v posledních letech prosazuje rybolov stylem chyť a pusť, kdy rybáři úlovky šetrně vracejí zpět do vody. V některých případech to má své opodstatnění, třeba když uloví lipana nebo pstruha obecného, jichž v našich vodách povážlivě ubývá.

Blanka Malá a Václav Ehrlich ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Celou radioporadnu s Václavem Ehrlichem si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

Spustit audio
autoři: Blanka Malá , baj

Odebírat podcast

Související