Kormoráni způsobují rybářům velké škody. Třikrát větší než vydry, ondatry a pytláci dohromady
Rybářským podnikům začala s rozmrznutím hladin rybníků pracovní sezóna. Některé už mají za sebou první výlovy ryb, na jiných místech čistí břehy a prakticky všude také bojují s kormorány. Na jeden takový odstřel jsme se vypravili do Chlumce nad Cidlinou.
S ředitelem Rybářství Chlumec Ladislavem Vackem míříme k Vítkovskému rybníku, kde je pravděpodobný výskyt kormoránů.
„Je tam vzadu dole u tuho rákosí. Tak je pravděpodobný výskyt. Já se přiblížím z druhé strany a jednoho se pokusím ulovit," říká Ladislav Vacek.
Zatímco míří směrem k místu, kde předpokládá výskyt kormoránů, přemýšlíme o statistikách ministerstva zemědělství. Podle nich působí predátoři rybářům škody ve výši zhruba 200 milionů korun ročně. Kormoráni sami se na této statistice podílejí ze tří čtvrtin. Tedy třikrát víc než vydry, ondatry, pytláci a všichni další dohromady.
Výstřely zazněly a budeme si muset počkat, jestli byly úspěšné. Každopádně pokud máte představu, že rybáři vyrazí k rybníku a kormoráni padají přinejmenším po desítkách kusů, když už ne po stovkách, tak takto to není. V Královéhradeckém kraji pořád platí regulace odstřelů. Většina rybníků má přesně dané limity.
I Ladislav Vacek vystřelil za několik hodin celkem jen devětrkát. „Tak jedna střela byla úspěšná. Kormorán je na vodě. Takže musíme chvilku počkat, až se po vlnkách dostane blíž, nebo si dojdeme pro lodičku."
Po několika minutách jsme se dočkali a zastřelený kormorán doputoval ke břehu. Co s ním bude teď?
„Kormorána odvezeme na zpracovnu, kde máme veterinární a sanační box. Tam jej odhodíme do boxu spolu se šupinami a zbytky vnitřností ryb. A odveze jej Veterinární a sanační ústav na likvidaci spálením," vysvětluje Ladislav Vacek.
Možná si někdo může myslet, že je to škoda. Že by se dal kormorán upéct a sníst.
„Kormorán má v sobě spoustu parazitů, tasemnice, motolice, hlístice. A všechno možné další. Na povrchu peří má mšenky. Jednoho jsme si nechali takto orozborovat na Karlově univerzitě. A byli jsme překvapeni, co všechno v sobě tento pták má," říká Ladislav Vacek.
Kormoránů v České republice i přes jejich regulaci podle Ladislava Vacka přibývá. Není to původní druh, dnes už ale u nás dokonce i hnízdí.
„Bohužel, jejich četnost se neustále zvyšuje. Je to pták neuvěřitelně vitální. A tady u nás nemá v podstatě přirozeného nepřítele, predátora," doplňuje Ladislav Vacek.
A tak boj rybářů s kormorány zřejmě hned tak neskončí.
Související
-
Rybáři bojují s kormorány
Chlumečtí rybáři bojují s kormorány. Denně vyjíždějí plašit až několikasethlavá hejna ptáků, kteří doslova likvidují rybí násadu v rybnících. Podle vedoucího středi...
-
Kormoráni spořádali v kraji ryby za více než milion korun
Za poslední zimu, v období od listopadu 2006 do května 2007, spořádali kormoráni na rybnících v Královéhradeckém kraji ryby za 1,3 milionu korun. Škody způsobené tě...
-
Rybářům se blýská na lepší časy? Boj s kormorány bude...
V Pardubickém kraji by mělo brzy začít platit opatření obecné povahy ministerstva životního prostředí, které rybářům zjednoduší jejich boj s kormorány. Tito ptáci z...
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Problém opět neřeší systémově.‘ Prezident Pavel vetoval novelu o zvýšení platů veřejných činitelů
-
Do dětského domova jsem se dostal náhle po smrti babičky, jsem tam jen rok, říká 12letý Samuel
-
Ze setkání v Mnichově byla evropská kocovina. Pozvání na další večeři to ale nevyřeší, říká Pojar
-
Zemřel Miloš Balák, bývalý šéf Lesní správy Lány. Bylo mu 57 let