Zvonice ze 17. století v Rohenicích má sice opravenou střechu, ale podle místních špatně

9. červen 2019 10:39
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zvonice v Rohenicích na Rychnovsku má sice už několik let opravenou střechu, ale podle místních je udělaná špatně

Zvonice v Rohenicích na Rychnovsku má sice už několik let opravenou střechu, ale podle místních je udělaná špatně. Na stavbách podobného typu totiž chybí okapy a zmíněná střecha nemá takový přesah, aby při dešti zabránila zatékání vody do základů. Ty prý díky tomu chátrají. Podrobnosti zajímaly reportérku Janu Házovou. 

Dřevěná osmiboká zvonice byla v Rohenicích postavena v 17. století. Jde o roubenou stavbu s nízkými obvodovými stěnami završenou vysokou jehlancovou střechou.

Podle etnologa Vladimíra Svatoně jde o výjimečnou budovu, kde se dokonce zachoval původní zvon z poloviny 16. století.
„Historie zvonice je velice zajímavá. Před první světovou válkou tady byly zvony tři. Dva byly zničeny, rozbity, shozeny dolů a použity jako materiál pro válečnou výrobu. Jeden zvon byl kostelu ponechán."

Střecha zvonice byla před pár lety opravena

Podle kostelníka Jaroslava Tláskala je ale nová krytina střechy o několik centimetrů kratší než by měla být a při deštích proto zatéká do základu. Navíc prý nebyly vyměněny fošny, které základy chrání. Ty jsou v současné době ve špatném technickém stavu.

Farníci v Rohenicích na Rychnovsku budou mít opravené varhany. Práce už začaly

Farníci v Rohenicích na Rychnovsku budou mít opravené varhany

Kostelní varhany v Rohenicích na Rychnovsku se konečně dočkaly opravy. Místo, kde po několik desítek let stávaly, zeje prázdnotou. Varhany si totiž odvezli varhanáři do externí dílny. Oprava už byla podle etnologa Vladimíra Svatoně víc než nutná, červotoč byl prý totiž v tomto případě velmi pečlivý. Pro podrobnosti se do kostela svatého Jana Křtitele vypravila reportérka Jana Házová. 

„Když je deštivo, tak na první pohled každý vidí, že déšť padá do té základové desky. A tím pádem poškozuje základy. Střecha a základ jsou důležité u každé stavby," říká Jaroslav Tláskal.

Problém se týká celého obvodu stavby. Na základy prý při dosavadních opravách nedošlo.
„Minimálně 70 procent je v tomto stavu. Protože základ zvonice, co se já pamatuji, nikdy neopravoval. Vždy se udělala střecha, ale nic víc."

Zvonice patří spolu s přilehlým kostelem mezi stavby zapsané na seznam kulturních památek.

Zvonice v Rohenicích na Rychnovsku má sice už několik let opravenou střechu, ale podle místních je udělaná špatně

Podle ředitele územního pracoviště Národního památkového ústavu v Josefově Jiřího Balského je potřeba problém se zatékáním v Rohenicích řešit.
„Víme o tom problému nyní od vás. Neuvědomuji si, že bychom to v posledních letech řešili. Ale určitě se na to zajedeme podívat, abychom si učinili názor na to, co by se ve prospěch zvonice dalo udělat."

Národní památková ústav v brzké době vyšle ke zvonici pověřeného pracovníka. Stavba by se tak mohla dočkat další opravy, která by tentokrát řešila její spodní část.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související