Životy manželů Jana a Oldřišky Tomíčkových z Hořic propojila kromě lásky i společná vášeň k historii
Podíl manželů Jana a Oldřišky Tomíčkových na kulturním životě Hořic v Podkrkonoší je nezměrný. Po jeho stopách se vydáme v rozhlasové Návštěvě. Setkání se odehrávalo na místech spojených s historií, s uměním, samozřejmě s pískovcovými sochami, i při vzdělávání na hořickém gymnáziu.
Do společenského a kulturního života Hořicka vkládají Jan a Oldřiška až neuvěřitelný díl sebe sama. Navzdory tomu působí klidně a harmonicky, pobývat v jejich společnosti je prostě příjemné a obohacující.
Dohromady je svedla historie
U rozhlasového mikrofonu jsme se nejprve sešli v Městském muzeu v Hořicích, kde Oldřiška pracuje jako historička i kurátorka úspěšných výstav a spravuje archiv. A publikuje.
Čtěte také
V novém muzejním atriu jsme společně pozdravili i dvanáct zrestaurovaných soch od Mořice Černila, které oba obdivují. S úsměvem tu vzpomínali na chvíle, kdy se v Praze na filosofické fakultě seznámili, aby brzy zjistili, že oba pocházejí z Podkrkonoší. Jan Oldřišku nepochybně okouzlil i svou tehdejší hrou na kytaru i zpěvem.
Rekapitulovali svoje profesní kroky, ale bylo zjevné, že rodina, jejich dvě dospělé děti a malá vnoučata jsou pro ně tím nejdůležitějším.
Vedle historie mají ale společných zájmů daleko víc: turistiku a přírodu, pobyty na podkrkonošské chalupě, jsou členy pěveckých sborů Ratibor a Vesna, spoluzakladateli spolku Strozzi, který oživuje hořický zámek nejen návratem Masopustu, ale i výstavami a kulturními a společenskými setkáními, hudebními i pro celou rodinu.
Jan si s kytarou a s country hudbou i dnes dobře rozumí, kromě trampingu je to i výletní cyklista a trochu i zimní táborník.
Oblíbený profesor a poutavý vypravěč
Druhé zastavení v pořadu Návštěva mě zavedlo do hořického státního gymnázia, které sídlí v budově bývalé obchodní školy. Už když ke škole přicházíte, zase si vás historie osedlá. V parčíku před budovou totiž stojí slavný Husův pomník od Ladislava Šalouna z roku 1914.
Čtěte také
V gymnáziu pak přihlížím části hodiny dějepisu, kterou vede Jan Tomíček. A vypadá to, že exkurzem do pravěku zaujal jak mě, tak studenty. Náhodně některé oslovuji, abych se dozvěděla, že pan profesor patří k nejoblíbenějším učitelům.
Přijímám pozvání do kabinetu, kde nemůžu přehlédnout svázané ročníky vlastivědné čítanky Pod Zvičinou (vydává ji hořické gymnázium), ale i ještě novotou vonící poslední letošní čísla. Šéfredaktorem je právě Jan, ale bez jeho ženy Oldřišky a dalších přispěvovatelů a pomocníků, včetně studentů, by časopis těžko mohl vycházet dál.
Nerozlučný pár a společné oblíbené místo
Čas pokročil, a tak dřív než se začne stmívat, chceme ještě spatřit v denním světle vrch Gothard, společné oblíbené místo manželů Tomíčkových. Neskrývám, že mě jejich volba těší. I pro mě je to takřka mystická hořická lokalita se skvostným novorenesančním hřbitovním portálem, který je u nás i ve světě ojedinělý. V jeho blízkosti si člověk uvědomuje svou malost.
Na dohled stojí známá socha Jana Žižky, celosvětově první vojevůdcův pomník, úbočí Gothardu zdobí přírodní sochařská galerie s novodobými díly, která vznikala na hořických mezinárodních sochařských sympoziích.
A aby té historie nebylo málo, v natáčení Návštěvy pokračujeme v závětří kostela sv. Gotharda. Od místopisných zajímavostí se pak vracíme zpátky do současného života Oldřišky a Jana Tomíčkových.
Čtěte také
Otevíráme ještě Janovu kapitolu o sympatiích k Lužickým Srbům. Ovlivnil ho náhodný nález staré knížky od Adolfa Černého: Lužice a Lužičtí Srbové. Přečetl ji a těšil se, že se do Lužice někdy podívá. Povedlo se mu to, až když začal působit na státním hořickém gymnáziu, kde inicioval spolupráci s lužicko-srbským gymnáziem v Chotěbuzi.
Od roku 2006 jezdí hořičtí studenti a učitelé do Dolní Lužice na výměnný pobyt. To už by ale mohlo být nosné téma na samostatnou Návštěvu.
Na vrchu Gothard se pomalu stmívá, vracíme se z historie do současnosti. Manželé Tomíčkovi jdou ruku v ruce po mém boku. Nerozlučný sympatický pár šikovných lidí, který nežije jen pro sebe a své nejbližší. Díky za to.
Oldřiška a Jan Tomíčkovi převzali v únoru roku 2020 Cenu Jivínského Štefana za dlouhodobé zásluhy v kultuře v okrese Jičín. Jako nerozlučný pár se podílejí na spoustě nejen kulturních, společenských, ale i vzdělávacích programů s přesahem do zahraničí.
Související
-
Dobrá duše Ostroměřska Jitka Šidáková stále zaměstnává tělo i mysl: Všechny své čtenáře dobře znám!
„Zastavte se v sousedních Sobčicích za paní Jitkou Šidákovou, o té byste určitě měli dát vědět,“ nasměrovali mě v chomutické základní škole - a jsem jim za to vděčná.
-
Hořice mají vše, co mnohá větší města a ještě něco navíc. Trubičky, motorky i kamennou krásu
Hořice, to je město kamenné krásy, hořických trubiček a motocyklových závodů. Starosta města Hořic Aleš Svoboda z Šance pro rozvoj zavítal do našeho rozhlasového studia.
-
„Šutrárna“ v Hořicích plní sny umělecky nadaných dětí. V rodinné atmosféře se rodí sochaři i malíři
Vezmeme vás do Hořic, města kamenné krásy. Právě té se dnes budeme s našimi hosty ze Střední uměleckoprůmyslové školy sochařské a kamenické v Hořicích věnovat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.