Život jako na houpačce. Keramička Blanka Hrušková je silná žena, schopná poprat se s nepřízní osudu
Blanka Hrušková, rodačka z Hradce Králové, spojila svůj život s tvorbou keramiky, a ta je dnes i jejím koníčkem. Nepřízni osudu dokázala matka samoživitelka se třemi dětmi čelit prací i neustálým vzděláváním. S touto nevšední ženou natáčela redaktorka Vlaďka Wildová v Týništi nad Orlicí a zve vás k poslechu.
Blanka Hrušková je nevšední žena. Vnitřně silná, schopná poprat se s nepřízní osudu. Usilující a odhodlaná jít dál, i když cesta není jednoduchá. Talentovaná a zkušená keramička, která dokáže přijmout situaci a zkusit nevyzkoušené. Život se s ní nemazlil, ale nedala se.
Život jako na houpačce
A tak i dnes, už v důchodovém věku, dál točí na hrnčířském kruhu, vypaluje v peci, kterou si konečně mohla dovolit. Zahradničí, pěstuje především květiny. Učí se na ukulele a ve svém poschoďovém bytě má Galerii na schodech, kterou po dohodě otevírá zájemcům.
Čtěte také
Součástí tohoto prostoru je i houpačka. Houpání, jako přirozeně konejšivý, ale i vzletný pohyb má totiž Blanka Hrušková od dětství ráda. Možná to trochu souvisí s tím, že i její život býval jako na houpačce.
Když o něm dnes s nadhledem vypráví, mám pocit, že je vděčná za to, čím ji obohatil. Že má radost ze svých tří dospělých dětí, z nichž dva jsou profesionální muzikanti. Že se stále těší z toulání přírodou, protože už od raného věku trampovala.
Ráda také vzpomíná na svou zatím nejrozsáhlejší výstavu keramiky, která se letos uskutečnila ve Vlastivědném muzeu v Železnici. Byla nejen o tvorbě, ale i o jejím životě. Nepotkaly jsme se tam osobně, ale bylo mi jasné, že Blanku Hruškovou vyhledám a seznámím vás s ní.
Čtěte také
Blanka Vlasáková - Hrušková (ročník 1959) se narodila v Hradci Králové. Je to vyučená keramička ve VD Stavba Jaroměř, absolventka SPŠK Bechyně. Absolvovala praxi v keramických dílnách Duchcov a Bechyně, a také v hrnčířských dílnách Nová Paka, Třebechovice pod Orebem a Týniště nad Orlicí. Současně vznikala i její vlastní tvorba.
Neustále se vzdělávala, působila i jako učitelka výtvarné výchovy (ZUŠ Týniště nad Orlicí a ZUŠ Habrmanova v Hradci Králové), později v Pobytovém středisku v Kostelci nad Orlicí, a také v malotřídce ve Žďáru nad Orlicí. Vedla kurzy keramiky a připravovala žáky na studium.
Má tři dospělé, už vystudované děti. Koníčkem se jí stala její profese. I v důchodovém věku dál tvoří, vystavuje, zahradničí a toulá se.
Související
-
Keramička Veronika Volejníková: Život je plný překvapení. Stejně jako keramika vytažená z pece
Keramička Veronika Volejníková je příkladem člověka, který si plní své sny. Ze světa marketingu se vydala za svou velkou láskou - keramikou a hrnčířským kruhem.
-
Keramička Jana Hlináková zanechala svou stopu v obnovené historické dlažbě kostela na Zelené hoře
Na další rozhlasovou Návštěvu jsme se vydali s redaktorkou Romanou Joudalovou a keramičkou Janou Hlinákovou na Vysočinu do poutního areálu Zelená hora ve Žďáru nad Sázavou.
-
Malířka Alena Antonová a keramička Hana Benešová spolu rozdávají radost na Šolcově statku v Sobotce
Životní inspirací se pro Alenu Antonovou stal Fillův kubismus, který interpretuje osobitým stylem. Její vrstevnice Hana Benešová se při tvorbě obracela hlavně k přírodě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka