Získat podvodem sociální dávky už není tak jednoduché

17. únor 2015

Úřadům práce se daří lépe kontrolovat vyplácení dávek - mají totiž víc pracovníků a častěji se tak pouští do důkladnějších kontrol třeba i v domácnostech žadatelů. Úřady práce odhadují, že až třetina lidí uvádí při žádosti o sociální dávky nepřesné informace. Díky tomu pak žadatelé čerpají dávky hmotné nouze, na které by jinak neměli právo.

Úřady práce v Královéhradeckém kraji přijaly loni desítky nových lidí a díky tomu mohou vyplácení dávek lépe kontrolovat. O tématu natáčel kolega Jiří Fremuth.

V celém Královéhradeckém kraji přijaly úřady práce loni v polovině roku tři desítky lidí. Polovina z nich pak pracuje právě na agendě dávek hmotné nouze. Nějakou dobu se zapracovávali, ale řekněme od září už může úřad důkladnějí kontrolovat vyplácení dávek.

Sociální dávky. Ilustrační foto.

Ředitel krajské pobočky Martin Horák odhaduje, že při žádostech o dávky uvádí zavádějící informace až třetina klientů: "Můj osobní odhad je, že podobně jako třetina nezaměstnaných nelegálně pracuje, tak bych si tipnul, že i tady čtvrtina až třetina žadatelů o dávky neuvádí úplně přesné informace v žádosti o dávku".

Jak kontroly v domácnostech vlastně vypadají?

Úředníci vyrážejí na šetření do domácností, tam pak kontrolují kdo všechno v té domácnosti, na kterou se o dávku žádá, bydlí, jaké jsou tam skutečné příjmy a podobně.

Příklad nejčastějších podvodů při žádostech o příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení uvádí za hradecký úřad práce Lukáš Kovařík: "Žadatel o dávku nám nahlásí určitý počet osob v domácnosti a my přijdeme na to, že tam buď bydlí osoba, která už pobírá dávky, nebo je v nějakém pracovně-právním vztahu a má z něj příjem. Tudíž by měla být posuzována společně s žadatelem, popřípadě s dalšími osobami. Samozřejmě ten příjem má vliv na výši dávek pomoci v hmotné nouzi.

Hrozí lidem, kteří uvedou nepřesné údaje při žádosti, nějaký postih?

Jednak jim samozřejmě hrozí, že tu dávku nedostanou, nebo ji dostanou menší. Ale pokud se prokáže, že lhali záměrně, pak je to pokus o podvod, nebo podvod a pak úřad práce podává trestní oznámení.

Mimochodem takový případ, kdy 54letý muž z Broumovska pobíral dávky a k tomu si neoprávněně přivydělával sběrem druhotných surovin vyšetřovala policie a muže nakonec letos v lednu odsoudil soud k podmínce na jeden a půl roku a dávky musí vrátit.

Čtěte také

autor: Jiří Fremuth
Spustit audio