Zásah u dopravní nehody si záchranáři procvičili na novém úseku dálnice D11 z Hradce k Jaroměři

9. prosinec 2021

Nový úsek dálnice D11 z Hradce Králové na Jaroměř ještě není v provozu a už se na něm stala vážná dopravní nehoda. Naštěstí jen simulovaná - k převrácenému autu se dvěma pasažéry vyráželi na cvičný zásah hasiči, policisté i zdravotníci z Hradce Králové i Jaroměře. 

Čtěte také

Nehodu na 107. kilometru dálnice D11 ve směru na Jaroměř oznámil náhodný svědek na tísňovou linku v deset hodin dopoledne, první jednotky záchranářů - hasiči z Jaroměře - byli na místě do pěti minut a prakticky okamžitě se pustili do vyprošťování zaklíněného řidiče a jeho spolujezdce.

Samotné vyproštění posádky havarovaného auta bylo hotové za pár minut, prakticky půl hodiny po nahlášení události už bylo po zásahu.

Čtěte také

Záchranáři byli spokojení s tím, že si mohli v praxi osahat nový úsek dálnice a vyzkoušet si třeba dojezdové časy. Úplně všechno ale cvičení záchranářům neukázalo. V uvozovkách „chybělo“ třeba náledí nebo složitější přírodní podmínky, které by mohly dojezdové časy ještě změnit.

„Dnes jsme cvičili za naprosto ideálních podmínek. Provoz byl pouze na příjezdu k dálnic, samotná dálnice už byla prázdná, což se za reálné situace málokdy stane, říká ředitel krajských hasičů David Pouč.

Nový úsek dálnice ale není ničím výjimečný a záchranáře by neměl zaskočit, myslí si Petr Dušek z krajské dopravní policie. „Uvidíme, co ukáže provoz jako takový, hlavně v zimním období. Ale zatím se nejeví, že by tady měla být nějaká specifika, která na běžných dálnicích nejsou.

Čtěte také

Hasiči, záchranka i policisté předpokládají, že i když v kraji vzroste s otevřením dálnice počet kilometrů silnic s hustým provozem, nehod bude méně.

Uleví se totiž souběžné přetížené silnici I. třídy, připomíná ředitel krajské záchranky Libor Seneta. „Komunikace z Hradce Králové na Jaroměř je jednou z nejvytíženějších v našem kraji. A co se týče nehod, tak je to jeden z nejvíc nehodových úseků. To znamená, že my si skutečně od nového úseku dálnice slibujeme, že nám počet zásahů ubude.

Na nový úsek dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře řidiči vyjedou poprvé 17. prosince.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...