Zahradní rádce: Obvolávám teď známé, ať přijdou na zabijačku. Budeme zabíjet dýni, která se porcuje
Radioporadna Českého rozhlasu Hradec Králové je tentokrát věnována všem zahrádkářům, protože naším hostem byl v rozhlasové kavárně zahradní rádce František Hlubocký.
Posluchačky přinesly bohatou úrodu ze svých zahrádek. Tak co tady všechno máme a jak se vám to líbí?
Je to moc pěkné. Jedna paní posluchačka naaranžovala krásnou kytku, barevně vyladěnou, kde je dokonce i pálivá paprička. Tak bych ty kytici tipoval pro pána. Ale stává se mi občas, když třeba na nějaké výstavě chceme pozlobit, tak dáváme i dámám ochutnat. Takže i dáma řekne, jé, to je pěkně pálivá paprika, ta mi chutná.
Zahrádkáři se celé léto snaží, aby byla úroda co nejvyšší. A když pak sklízejí, řeknou, co já s tím budu dělat? Kdo to bude zpracovávat?
František Hlubocký, zahradní rádce
Máme tady na talířku rajčátka různých barev i kozí rohy. A vy jste přivezl fazolové lusky a okrasné dýně.
Podzim, to je čas sklizně. Dřeli jsme se celé léto, tak teď se ještě jednou budeme dřít, než to vše sklidíme a zpracujeme. Protože zahrádkáři se celé léto snaží, aby byla úroda co nejvyšší. A když pak úrodu sklízejí, řeknou propána, co já s tím budu dělat? Kdo to bude zpracovávat?
Tak třeba co ty dýně?
Je jich spousta takových těch menších a drobných, ale pro rodinu známe i dýně tříkilové nebo pětikilové. Já také jednu takovou pěstuji a vždy, když už je jí dost a jdu ji sklízet, tak obvolávám známé, ať k nám přijdou na zabijačku, že budeme zabíjet dýni. Protože se porcuje. Třeba pro pět lidí, každý si z ní vezme část a pak už si ji zpracuje podle svého.
Co říkáte na počasí v těchto dnech a velké deště? Nemůže to být velký šok pro naše zahrady? Nemůže nám to poničit úrodu?
Pro sklizeň pozdního ovoce se nic neděje. Horší bude měkké ovoce, třeba švestky mohou popraskat. Ale ze všeho nejhorší to je pro rajčata, která jsou venku. Také o okurky má obavy, že se na nich už začnou tvořit černé nebo hnědé skvrny, což je neklamný znak přítomnosti plísně. Tudíž bych doporučil ihned sklidit, co se dá.
Čtěte také
Jak přestane pršet, i ta rajčata, která jsou naoranžovělá nebo zelená, jakmile je necháme viset, jak se říká, na keřích, tak budou mokrá a začnou se na nich dělat skvrny. A tam už není cesta zpátky. Takže lépe s okurkami a s rajčaty šup někde na lístku a pod střechu. 14 až 20 stupňů, nemusí mít sluníčko, stačí taková teplota a ony pomalu dozrají a získají chuť.
Už to sice nebude takové, jako když byly na sluníčku a na keřích, ale nedá se nic dělat. Ještě tohle se dá aspoň zachránit, ale rostliny už se asi nezachrání. Zkušení zahrádkáři doporučují pěstovat rajčata, okurky a papriky pod průhlednou stříškou, aby to provětrávalo a aby listy nebo plody nebyly mokré.
Celou dnešní radioporadnu se zahradním rádcem Františkem Hlubockým si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Zahradníci se musí vždy domluvit na počasí se svatým Petrem, usmívá se zahradní rádce Hlubocký
Zkušený zahradní rádce František Hlubocký byl hostem Lady Klokočníkové v rozhlasové kavárně. Máme květen, vše kvete, příroda je snad ve svém nejkrásnějším ročním odbdobí.
-
Správně zalít se musí umět. Není to jen tak, že něco vezmu a kytce naliju, říká zahradník Hlubocký
Jak zachránit zvadlé kytky po návratu z dovolené vám poradí zkušený zahradník František Hlubocký. Jeho rady a tipy v naší radioporadně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.