V září sklízím oranžová rajčata. Prospěje to jim i rostlině, říká zahradní rádce František Hlubocký

18. září 2023

Hostem naší radioporadny je zkušený zahradní rádce František Hlubocký. A připraven je i odpovídat na vaše dotazy, které se týkají údržby zahrádky v tomto období v mnoha různých směrech. 

František Hlubocký ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Co říkáte na počasí? Uplynulé dny opět skoro rekordní teploty, co na to naše zahrady?
Není to zase až tak nejhloupější, protože předtím spadlo dost vody, takže někde v podzemí je. I když vody není nikdy moc. Ale kdo ji má, může přizalít. Takže si ještě můžeme dovychutnat práci našeho léta, což jsou v současné době papriky a rajčata, protože teď dozrávají. Ještě není žádná starost, že musíme ukončovat jejich vegetaci.

Malá rajčata, která by nyní kvetla, už by nedozrála a neměla dobrou chuť. Takže odštipovat vršky s dalšími květy a malými plody.
František Hlubocký, zahradní rádce

Ale přeci jen, večer a ráno je už chladno, přitom přes den vedro. Tak jestli není potřeba nějaká speciální ochrana pro naše zahrádky?
Ani ne snad doslova ochrana, ale spíše ošetření. Podobně jako třeba v červnu a v červenci, když se lidé ptají, zda odstraňovat listy odspoda. Já to pořád zakazuji, protože ty listy mladé rostliny potřebují. Ale nyní už můžeme opravdu listy odspoda, speciálně ty, které už nejsou příliš pěkně zelené, odstranit. Aby sluníčko do plodů a hroznů rajčat mohlo jít.

Čtěte také

Na druhou stranu už bychom jim neměli dovolovat kvést a nasazovat další plody, protože tím zpožďujeme dozrávání těch stávajících zelených a vytváří se jich zbytečně mnoho. A ani ty zelené už nedorostou do správné velikosti. Takže klidně už můžeme zaštipovat, vyštipovat a nechávat jen ty alespoň z poloviny vyvinuté zelené plody, aby už dozrály.

Protože ať chceme, nebo nechceme, je polovina září, máme krásné počasí, kdy budou ještě rajčata ochotna dozrávat venku, ale s bídou to potrvá ještě tři týdny nebo měsíc. A ta malá, která by nyní kvetla, by už nedozrála a neměla dobrou chuť. Takže odštipovat vršky s dalšími květy, s malými plody.

V podstatě totéž trochu platí i pro papriky. Protože i paprika je ochotná nasadit znovu nové vrcholy a spoustu květů. Tedy papriky trochu zaštípneme, už jim nedovolíme vytvářet mnoho nových plodů. Raději ať ty, co tam máme nyní, jsou pěkně červené nebo žluté, prostě sladké a zralé.

A kdo se bojí o rajčata? Je možné ještě ta zelená, nebo už částečně narůžovělá, podtrhávat a dát třeba na košíček domů dozrát?
Já v tuhle dobu už také sklízím rajčata, která jsou taková oranžová. A to ze dvou důvodů. Jednak dopřávám sílu rostliny těm dorůstajícím plodům a ta utržená rajčata opravdu dobře dozrají.

Čtěte také

Není ani nutné je dávat speciálně na okno, na sluníčko, stačí je mít někde na ošatce. Udělají ozdobu v bytě a mohou klidně zčervenat i ve tmě.

Ale stejně si myslím, že ty, co dozrají na světle, jsou chutnější. Stačí 15 až 20 stupňů, nemusí to být žádná velká výheň, taková rozumná teplota.

Jinak, co se týče chemického ošetření. Já už bych asi nestříkal, i když může přijít plíseň. Ale také proto už sklízím. Ta oranžová by už nenapadla. A ono lehké podtržení má ještě další význam. Protože v noci už je rosa a chladno, tak rajčata, jak se střídají rozdíly teplot a už jsou nazrálá, ráda praskají. Zelená neprasknou, oranžová sklidíme do tepla, a máme bohatou úrodu.

Celou zahrádkářskou radioporadnu s Františkem Hlubockým si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související