Žádný 3D film ani super počítačová hra nikdy neobstojí před živým loutkovým divadlem

28. leden 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vodnická pohádka

Při návštěvě loutkového divadla je někdy stejně úchvatné jako dění na jevišti i to, co se děje v hledišti. Děti bývají zpravidla jako očarované. Okouzleně a často s pusou dokořán sledují příběh dřevěných herců, prožívají ho s nimi, fandí dobru a radují se z jeho vítězství nad zlem. A když je u toho ještě legrace, smějí se tak upřímně, až je to nakažlivé. 

Děti jsou náročné a nejupřímnější publikum, a proto je tak radostné a zároveň tak těžké pro ně hrát.

Čtěte také

Ani dnes, v době, kdy děti mají přístup ke zdrojům zábavy, o kterých se generacím před nimi ani nesnilo, žádný 3D film ani super počítačová hra neobstojí před živým loutkovým divadlem. Samozřejmě, když se dělá s láskou a dobře.

A přesně tak to pod vedením principálky a zakladatelky divadla Pavlíny Rezkové chodí v Loutkovém divadle Kozlík, na jehož zkoušku se redaktorka Romana Pacáková zajela podívat do Divce nedaleko Hradce Králové.

O Šípkové Růžence

Loutkové divadlo Kozlík hraje pohádky pro děti i dospělé a má jich na stálém repertoáru více než deset. Loutky jsou veliké, krásně řezbované a také docela těžké, což potvrdila i nová členka souboru Milena Dobrovolná, kterou principálka Pavlína Rezková a loutkoherečka Eva Hejcmanová zrovna přijímaly.

Čtěte také

Loutkové divadlo Kozlík nese jméno po první loutce, kterou v roce 1990 své dceři Pavlíně, dnes principálce divadla, vyřezal její tatínek jako dárek k Vánocům. Pak amatérský řezbář Josef Kudrna pro svou dceru vyřezával jako vánoční dárek jednu loutku každý rok. A když jich v roce 2007 bylo dost na pohádku, Pavlína s nimi dětem zahrála první představení.

Dnes má Loutkové divadlo Kozlík už čtyři sady krásných velkých marionet, všechny jsou z dílny Josefa Kudrny. Hrají v pohádkách plných písniček a veselých zápletek, a jejich příběhy se odehrávají v malovaných kulisách, které pro divadlo také tvoří šikovný Pavlínin tatínek.

Loutkové divadlo Kozlík hraje po celý rok a kočuje po celé České republice. Zrovna třeba Červenou Karkulku - pohádku s tradičním příběhem, všem známou zápletkou, ale netradičním koncem - můžete vidět také v divadelním sále hradeckého Adalbertina v neděli 2. února od 10 hodin.

Loutkové divadlo Kozlík hraje v sezóně 2019/2020 pohádky:

Jak Mikuláš berlu ztratil (20 minut)
Perníková chaloupka (40 minut)
Vodnická pohádka (40 minut)
O Luciáškovi (40 minut)
O pyšné čarodějnici (40 minut)
Jak šel Kozlík do světa (40 minut)
Dlouhý, Široký a Bystrozraký (40 minut)
O neposlušných kůzlátkách (40 minut)
Kozlík v českých dějinách (40minut) (vhodné pro děti od 6 let)
O Šípkové Růžence (40 minut)
O Červené Karkulce (40 minut)
Pekelná brána (20 minut)
O Popelce (40 minut) (připravujeme pro rok 2021)

autoři: Romana Pacáková , baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.