Žádný 3D film ani super počítačová hra nikdy neobstojí před živým loutkovým divadlem
Při návštěvě loutkového divadla je někdy stejně úchvatné jako dění na jevišti i to, co se děje v hledišti. Děti bývají zpravidla jako očarované. Okouzleně a často s pusou dokořán sledují příběh dřevěných herců, prožívají ho s nimi, fandí dobru a radují se z jeho vítězství nad zlem. A když je u toho ještě legrace, smějí se tak upřímně, až je to nakažlivé.
Děti jsou náročné a nejupřímnější publikum, a proto je tak radostné a zároveň tak těžké pro ně hrát.
Čtěte také
Ani dnes, v době, kdy děti mají přístup ke zdrojům zábavy, o kterých se generacím před nimi ani nesnilo, žádný 3D film ani super počítačová hra neobstojí před živým loutkovým divadlem. Samozřejmě, když se dělá s láskou a dobře.
A přesně tak to pod vedením principálky a zakladatelky divadla Pavlíny Rezkové chodí v Loutkovém divadle Kozlík, na jehož zkoušku se redaktorka Romana Pacáková zajela podívat do Divce nedaleko Hradce Králové.
Loutkové divadlo Kozlík hraje pohádky pro děti i dospělé a má jich na stálém repertoáru více než deset. Loutky jsou veliké, krásně řezbované a také docela těžké, což potvrdila i nová členka souboru Milena Dobrovolná, kterou principálka Pavlína Rezková a loutkoherečka Eva Hejcmanová zrovna přijímaly.
Čtěte také
Loutkové divadlo Kozlík nese jméno po první loutce, kterou v roce 1990 své dceři Pavlíně, dnes principálce divadla, vyřezal její tatínek jako dárek k Vánocům. Pak amatérský řezbář Josef Kudrna pro svou dceru vyřezával jako vánoční dárek jednu loutku každý rok. A když jich v roce 2007 bylo dost na pohádku, Pavlína s nimi dětem zahrála první představení.
Dnes má Loutkové divadlo Kozlík už čtyři sady krásných velkých marionet, všechny jsou z dílny Josefa Kudrny. Hrají v pohádkách plných písniček a veselých zápletek, a jejich příběhy se odehrávají v malovaných kulisách, které pro divadlo také tvoří šikovný Pavlínin tatínek.
Loutkové divadlo Kozlík hraje po celý rok a kočuje po celé České republice. Zrovna třeba Červenou Karkulku - pohádku s tradičním příběhem, všem známou zápletkou, ale netradičním koncem - můžete vidět také v divadelním sále hradeckého Adalbertina v neděli 2. února od 10 hodin.
Loutkové divadlo Kozlík hraje v sezóně 2019/2020 pohádky:
Jak Mikuláš berlu ztratil (20 minut)
Perníková chaloupka (40 minut)
Vodnická pohádka (40 minut)
O Luciáškovi (40 minut)
O pyšné čarodějnici (40 minut)
Jak šel Kozlík do světa (40 minut)
Dlouhý, Široký a Bystrozraký (40 minut)
O neposlušných kůzlátkách (40 minut)
Kozlík v českých dějinách (40minut) (vhodné pro děti od 6 let)
O Šípkové Růžence (40 minut)
O Červené Karkulce (40 minut)
Pekelná brána (20 minut)
O Popelce (40 minut) (připravujeme pro rok 2021)
Související
-
Hlas Martina Kláska je i hlasem dvou světoznámých loutek. Ty už promluvily 24 jazyky
Na cestách s Petrem Voldánem byl tentokrát Martin Klásek, majitel hlasu dvou světoznámých loutek, a pochopitelně osobně i Spejbl a Hurvínek.
-
Vyrobte si svého kašpárka! Do života loutek můžete nakouknout v muzeu ve Dvoře Králové
V Městském muzeu ve Dvoře Králové nad Labem až do 14. ledna probíhá výstava Ze života loutek. Redaktorku Blanku Malou provedla výstavou Dana Humlová.
-
Neděláním vychovává diváky. Ti zjistí, že loutka je opravdu...
„Nedělání" jsou tvůrčí dílny pro děti. „Jde nám o to budovat vztah k divadlu obecně.Tím, že necháme děti na vlastní kůži zažívat, co je to divadlo, že si ho zkusí s...
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.