Hlas Martina Kláska je i hlasem dvou světoznámých loutek. Ty už promluvily 24 jazyky
Na cestách s Petrem Voldánem byl tentokrát Martin Klásek, majitel hlasu dvou světoznámých loutek, a pochopitelně osobně i Spejbl a Hurvínek. V pondělí 5. března po 18. hodině jsme cestovali i s dřevěnými světoběžníky, kteří už promluvili ve čtyřiadvaceti jazycích.
Divadlo Spejbla a Hurvínka založil jako první profesionální loutkovou scénu v Československu prof. Josef Skupa v Plzni roku 1930.
Jeho hlavní protagonisté - Spejbl a Hurvínek, otec a syn, reprezentující rozdílný pohled dvou generací na svět, už předtím úspěšně působili na amatérské loutkové scéně v oblíbených kabaretních pořadech.
Čtěte takéDivadlo Spejbla a Hurvínka
Spejbla a Hurvínka mluví tradičně jeden herec, střídající hluboký hlas otce Spejbla s Hurvínkovou komickou dětskou fistulkou. Tuto tradici založil už ve 20. letech profesor Skupa, pokračoval v ní více než 40 let Miloš Kirschner a navázal na ni i současný interpret S+H Martin Klásek.
Loutkář a zpěvák Martin Klásek je interpretem Hurvínka a Spejbla a také šéfem uměleckého souboru Divadla Spejbla a Hurvínka. Do Divadla Spejbla a Hurvínka nastoupil v šestnácti letech jako technik a zakrátko přechází do uměleckého souboru.
První debut absolvoval v roce 1974 v dětské hře Hurvínek mezi broučky. Od roku 1982 začal pravidelně alternovat legendárního Miloše Kirschnera. Po Kirschnerově smrti v roce 1996 se stal jeho nástupcem v interpretaci dvou hlavních loutek. Pro divadlo též napsal a režíroval několik her.
Martin pokračuje také ve svých mimodivadelních aktivitách. Občas se věnuje dabingu. V rolích S+H natáčí nové CD, vystupuje v televizi. Potvrzuje tak, k radosti divadla i jeho fanoušků, životaschopnost této světově ojedinělé divadelní tradice.
V pondělí 5. března 2018 jsme od 18:00 hodin cestovali na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové a Pardubice s Martinem Kláskem a také Spejblem a Hurvínkem. Petr Voldán měl jednoho hosta a přitom přišli hned tři. Poslechněte si záznam přenosu z Radiokavárny Českého rozhlasu Hradec Králové v Havlíčkově ulici.
Související
-
Vyrobte si svého kašpárka! Do života loutek můžete nakouknout v muzeu ve Dvoře Králové
V Městském muzeu ve Dvoře Králové nad Labem až do 14. ledna probíhá výstava Ze života loutek. Redaktorku Blanku Malou provedla výstavou Dana Humlová.
-
Neděláním vychovává diváky. Ti zjistí, že loutka je opravdu...
„Nedělání" jsou tvůrčí dílny pro děti. „Jde nám o to budovat vztah k divadlu obecně.Tím, že necháme děti na vlastní kůži zažívat, co je to divadlo, že si ho zkusí s...
-
Loutky hrají ve Smiřicích nepřetržitě od roku 1926. Kašpárek...
Každý z nás určitě alespoň jednou navštívil loutkové divadlo. Ať už jako dítě, nebo jako rodič doprovázející svou ratolest. Loutky ají u nás svou tradici a ve výcho...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.