Začalo druhé letošní rojení kůrovce, počasí mu ale nesvědčí. Srážky pomohou lesům i pro příští rok
V lesích začalo druhé letošní rojení kůrovce. Počasí, kdy není extrémně sucho a teplo, ale tomuto škůdci nesvědčí a tak se zdá, že situace bude pro lesníky a hlavně pro samotné lesy příznivější než v uplynulých letech.
„Doufali jsme, že bude pršet. A splnilo se to. V loňském roce jsme vykazovali těžbu dřeva napadeného kůrovcem v řádu tisíců kubíků a letos to jsou stovky kubických metrů. Takže je vidět, že vlhké počasí kůrovci nepřeje," libuje si ředitel hradeckých Městských lesů Milan Zerzán.Čtěte také
Podobné zkušenosti má třeba Krkonošský národní park, kde kůrovec letos také škodí méně než v minulých letech.
Druhé letošní rojení kůrovce začalo už i na Hradecku a lesníci s tím počítají.
„Máme tady také položeny lapáky a máme i otrávené lapače v podobě sítí, takže se na nich brouk zachytává a nedojde k tomu, že by se někde namnožil. Děláme tedy stále preventivní opatření a jsme jen rádi, že se to množení kůrovce zastavilo a počasí je, jak říkáme, normální," říká Milan Zerzán.
Podle mluvčí Lesů České republiky Evy Jouklové je téměř jisté, že se situace v letošním roce už nezhorší.
„Podle modelových propočtů dynamiky vývoje kůrovce se dá v letošním roce očekávat dokončení vývoje druhé generace. Třetí generaci lze ovšem již prakticky vyloučit a to i tehdy, kdyby nastaly extrémně suché letní dny."
Čtěte také
Pokud jde o množství napadených stromů, které bude letos potřeba pokácet, napoví právě nejbližší dny a týdny. Napadení kůrovcem se totiž objeví obvykle až po roce - a takový strom tedy doplatí na loňské sucho.
„Ten strom je oslabený z minulého roku a to má doběh. Takže souše, které teď vznikají například v borových lesích, tak to jsou oslabené stromy z loňského roku, nikoliv letos. A příznivé letošní počasí by se mělo projevit příští rok, kdy stromy získají zase nějakou sílu a mízu," vysvětluje Milan Zerzán.
V principu to funguje tak, že když má strom dostatek vláhy, dokáže si vyrobit dost mízy a tou případně brouky nebo jejich larvy zalepit a tím zahubit. Za sucha tuhle možnost sebeobrany stromy ztrácejí.
Letošní počasí by tedy mohlo přispět nejen aktuálnímu stavu, ale i ke zlepšení výhledu na příští rok.
Související
-
Kůrovec ohrožuje v Krkonoších tisíce hektarů lesa. V plánu je i chemická likvidace zasaženého dřeva
Přemnožený kůrovec může v Krkonoších ohrozit tisíce hektarů lesa. Počasí jeho rozmnožování stále přeje. Správa národního parku plánuje opět chemickou likvidaci.
-
V Česku se letos rekordně sázejí stromy. Zalesňují se plochy zasažené větrnou i kůrovcovou kalamitou
Lesy České republiky vysázely v první polovině letošního roku rekordní množství nových stromů. Přibylo 38 milionů sazenic, zhruba dvě třetiny z toho byly listnáče.
-
Studenti a pracovníci lesnické akademie v Trutnově bojují s kůrovcem. Už přišlo jeho první rojení
Trutnovská lesnická akademie teď vysílá do školního polesí nejstarší studenty a také zaměstnance školy, kteří mají volněji. Důvodem je pomoc v boji s dřevokazným broukem.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Slovenský katastr ochromili hackeři. ‚Je to významný úřad, podobný útok nepamatuji,‘ říká expert
-
Pekla chleby pro evakuované, požár ale došel i k ní. ‚Je to jako armagedon,‘ popisuje žena z Los Angeles
-
Ukážeme Zelenskému, že jsme suverénní, vzkázal Fico na Ukrajinu. Hrozí zastavením dávek uprchlíkům
-
Na vrcholu algoritmu. Elon Musk k ovlivnění evropské politiky používá stejné metody jako v Americe