Z učitelů zahradnické školy v Kopidlně jsou zahradníci. Musí se místo žáků postarat o sazenice
Ve sklenících zahradnické školy v Kopidlně jsou tisíce sazenic zeleniny a letniček, které je potřeba přesadit, nahrnkovat a připravit. Jenže žáci, kteří by to v rámci praxe měli dělat, stále zůstávají doma. Jak to vedení školy vymyslelo? To se vydala zjistit reportérka Kateřina Kohoutová.
Školní skleníky jsou v Kopidlně plné sazenic letniček a zeleniny, které je potřeba přesadit, nahrnkovat a připravit na další vegetační období. Za běžných podmínek by tohle vše dělali v rámci praxe žáci, jenže ti stále kvůli nařízení vlády ohledně šíření koronaviru, zůstávají doma.Čtěte také
„Saša bude pokračovat v přepichování letniček, Naďa, paní Petra a pan vychovatel budou hrnkovat begónie. Potřebujeme ještě 500 kusů," učitelka odborného výcviku Petra Sedláčková rozděluje kolegům práci.
Většina z nich učí teoretické předměty, jsou tu i vychovatelé. Praktické zahradničení je pro ně novinkou. Navlékají rukavice a vrhají se do práce.
„Naplníte si ten květináček a ze sadbovače si to opatrně vytáhnete. A můžete to dát co nejhlouběji."
Naďa Novotná ukazuje, jak se správně přepichují rajčata.
„Potom to budeme rovnat na stoly dozadu."
Vychovatelka Petra Macková vyndává sazenice a přesazuje je.
„Člověk se to učí. Je to zase něco nového. A myslím si, že nám to docela jde. Jsme šikovní a je to takové uklidňující. Člověk si u toho vyčistí hlavu."
Učitelka 3. a 4. ročníku Alexandra Ječná přepichuje letničky.
„Je to hrozná piplačka. Ale to nevadí. Přepichovala jsem už také rajčata a papriky. Co je zkrátka zapotřebí, tak musíme udělat."
Čtěte také
Podle ředitelky školy Lenky Noskové nebyla jiná možnost, než zapojit do práce učitele a vychovatele.
„Teď je právě agrotechnická lhůta, takže momentálně je doba na hrnkování některých rostlin. Před sebou vidíme například ledovky, které půjdou do Lázní Bělohrad. Vedle máme stoly plné muškátů a dalších letniček. A tady je sadba zeleniny."
Před sebou ale mají ještě hodně práce, sazenic jsou tu tisíce.
„Všechno se to naučili. Ze začátku to bylo trošku pomalejší, protože nevěděli jak na to. Samozřejmě nemůžeme od nich očekávat výkonnost, jakou mají učitelé odborného výcviku. Ti to dělají pravidelně a jsou to vyučení zahradníci. Ale myslím, že mají skvělé výsledky všichni."
Jen co učitelé odloží rukavice, motyčky a lopatky, vrhají se na výuku svých žáků po internetu.
Související
-
Housenka Agáta, papoušek Oskar a skřítek Matýsek pomáhají prvňáčkům v Kopidlně se třemi předměty
Prvňáci ze třídy Motýlků ZŠ v Kopidlně na Jičínsku ověřují nový vzdělávací systém AMOS. Čtení, psaní, počítání a prvouku probírají jedním výukovým stylem.
-
Kopidlno bylo osídleno už v 9. století. Tedy podstatně dřív než se dosud předpokládalo
Tvrdí to archeologové, kteří dokončují rozsáhlý téměř rok trvající výzkum na Hilmarově náměstí v Kopidlně. Kvůli němu se pozdržely opravné práce na hlavní silnici.
-
Lesy ČR vyzývají studenty ke spolupráci. Chtějí pokračovat v obnově našich lesů po kalamitě
Lesy České republiky nabízejí studentům brigádu. Vzhledem k současné situaci mají obavu z absence agenturních pracovníků. Brigádu je možné získat i v našem kraji.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Údery západních raket na Rusko? Bidenovo rozhodnutí situaci Ukrajiny dramaticky nezmění
-
Umožněme lidem ze záplavových oblastí získat jiný pozemek, povodně budou stále horší, varuje expert
-
Moskva verbuje do války húsíjské povstalce. Láká je na ruské občanství a dobře placenou práci
-
Laureát České hlavy: Nevím, jestli budou počítače tisíckrát rychlejší, ale fyzikální bariéry jsme odstranili