Vzácné mládě hrošíka, zámek v Novém Městě nad Metují a třídění door-to-door. NEJ reportáže týdne

Každý týden pro vás v Českém rozhlase Hradec Králové připravujeme aktuality a zajímavosti ze společenského i kulturního života v Královéhradeckém kraji. Které reportáže vzbudily na sociálních sítích za posledních sedm dní největší pozornost? Tady jsou pěkně pohromadě. To nejlepší na našem webu.

Čtěte také

V českých zoologických zahradách bylo v posledním roce mládě hrošíka liberijského k vidění pouze v Safari Parku Dvůr Králové. Právě teď pilně trénuje cestu k bazénu a chůzi ze schůdků do vody. Ke koupeli ho láká matka Malaya, přes ohrádku sleduje jeho první pokusy starostlivý otec.

My se za hrošíky liberijskými vypravíme do dvorského safari parku s ošetřovatelkou Helenou Hubáčkovou a redaktorkou Danou Voňkovou. Mládě hrošíka liberijského se po pobytu v zázemí Safari Parku Dvůr Králové začalo vydávat do expozice. Návštěvníci ho i s matkou budou moci obdivovat podle toho, jak to situace dovolí.

Čtěte také

Česko nemá peníze na odkoupení zámku v Novém Městě nad Metují a nepočítá s jeho převzetím. Ministr kultury to při společné schůzce řekl hejtmanovi Královéhradeckého kraje a starostovi Nového Města nad Metují. Podrobnosti doplní reportér Tomáš Lörincz.

O případném prodeji novoměstského zámku českému státu se poprvé začalo mluvit v roce 2019, co se od té doby změnilo?
Hlavně to, že se pravděpodobně našel soukromý kupec. Alespoň to říkají zástupci radnice v Novém Městě nad Metují. Podle nich jde o zájemce ze zahraniční, který má o národní kulturní památku zájem.

Čtěte také

Díky systému třídění door-to-door snížil Trutnov objem směsného komunálního odpadu. Město tento systém testovalo v několika vybraných lokalitách, kde lidé dostali nádoby na různé druhy odpadu. Jaké jsou výsledky po ročním testování, to zjišťovala reportérka Kateřina Kohoutová.

Podle trutnovské radnice jsou výsledky velmi pozitivní. Množství směsného odpadu se totiž oproti roku 2020 snížilo o 330 tun. Lidé ve vybraných lokalitách, kde tento pilotní projekt probíhal a pokračuje dál, roztřídili o 37 procent papíru více, o jednu třetinu víc plastů a o 15 procent více bioodpadu. To pro představu znamená 176 tun.

autor: baj
Spustit audio

Související