Vladimír Burjánek: Zázraky techniky

mobilní telefony
mobilní telefony

Naše sousedka se rozhodla vtrhnout po šedesátce do moderní doby se zázraky techniky. Minulé léto si pořídila dotykový mobil a zápolila s jeho nástrahami téměř tři měsíce. 

Pod pergolou, kousek od našeho sezení sakrovala, šílela i mírně vítězila v postupných krocích, od pouhého zapnutí aparátu až k přeposlání čísla své snachy. Několikrát byl v ohrožení i její manžel, když jí nedovedl poradit, protože ten podle návodu nesloží ani „kindrvejce".

Mnohokrát mi její počínání připomnělo můj vojenský čas u spojařů, kde jsme měli heslo, vidím tě, ale neslyším. Na podzim a v dlouhých zimních večerech se sousedka zdokonalila natolik, že pro letošní léto si pořídila notebook.

sociální sítě

Od jejich pergoly se nyní ozývá časté klení, vítězný křik i klokotavý smích, když se adeptce počítačového učení podaří některá z operací, ke kterým se dostává zásadně systémem pokus, omyl. Často ani prvá fáze nalezení nějak nezůstane v paměti „ajťáka začátečníka".

Udělala dobrou věc, když svého netechnického manžela předem poučila, co si pořídila. Mohla by také totiž dopadnout jako onen muž, který si koupil drahý a vymlsaný notebook, večer ho odložil vedle postele a když ho tchýně ráno šla budit, viděla váhu a stoupla si na ni. Tchýně váží 25 tisíc korun, říkal pak všem smutně mladík.