Vladimír Burjánek: Jména

28. leden 2018

Sousedovic dcera přivede na svět brzy potomka. Krásná a radostná událost. Pryč jsou ty doby, kdy s pojmenováním bylo všechno převážně jasné. Dědeček i tatínek byli Josefové, tak kluk bude samozřejmě Pepík. 

Najít jméno pro novorozence dneska, není tak jednoduché. Jako všechno, tak i jména procházejí zvláštními módními vlnami.

Dobu Marií, Aniček, Václavů a Františků vystřídali na konci šedesátých let Davidové, Ondřejové, Pavlíny a třeba Moniky. Přišla doba Bár, Lind, Žanet, Robertů i Tadeášů.

Občas se v zástupu nejvíce používaných jmen zablesknou i zvláštnosti jako Jenovéfva, Damián nebo dokonce Jolka.

Ve všech obdobích si některá jména drží stabilně své průměrné místo jako Petrové, Janové, Pavlové, u děvčat třeba Jitky a Hany.

O nevšednost usilují spíše ženská jména, tedy ti, kteří je vymýšlejí. V poslední době se trochu víc oživují jména biblická.

Jak jsem se přesvědčil, vzpomenout si na jméno vnoučete není někdy jednoduché. Kamarád jich má patnáct a nedávno mi povídá: Tak máme zase kluka a oni ti mu dali takový zvláštní jméno, snad Lídl, nebo Albert?

Co to zase pleteš, táto, už si to jednou zapamatuj, jmenuje se Artur, upřesnila jeho žena.

Miminko
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.