Vláda rozhodla o omezení volného pohybu osob na Trutnovsku od půlnoci na pátek 12. února
Česká vláda rozhodovala o regionálních opatřeních proti šíření koronaviru. Ta by měla pomoci zastavit prudké šíření nákazy v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov. Obyvatelé ve všech veřejných vnitřních prostorách musí také nosit roušku nebo respirátor FFP2. Detaily zjišťoval reportér Tomáš Lörincz.
Jaká opatření tedy lidi na Trutnovsku čekají?
Jsem teď přímo v Oblastní nemocnici v Trutnově, která je už kvůli koronaviru přetížená a sami zdravotníci čekali docela s napětím na to, s čím vláda přijde.
Čtěte také
Podle aktuálního vládního nařízení platí zákaz opouštět okres. Lidé, kteří naopak na Trutnovsku nebydlí, sem nesmí jezdit. Existují ovšem výjimky, které se vztahují například na cesty za prací, na úřady, za řešením krizových situací nebo za účelem ochrany zdraví.
Ale ve všech případech bude nutné účel cesty doložit a na hranicích okresu bude dodržování nařízení kontrolovat policie.
Platí také, že na Trutnovsku bude ve všech veřejných prostorách platit povinnost používat roušky nebo respirátor FFP2. Královéhradecký kraj dostane pro tyto účely bezplatně půl milionu roušek, které bude moci na Trutnovsko rozdat.
Vláda také jedná s ministerstvem školství o dodávce respirátorů třídy FFP2 do škol a školek v okresu. A zaměstnavatelé by měli zavést režimová opatření a omezit například fyzické kontakty pracovníků.
Vše začne platit od půlnoci na pátek 12. února a platit má až do konce nouzového stavu.
Jak se na přijatá opatření dívá trutnovská nemocnice, která už zkrátka nemá volné kapacity pro další koronavirové pacienty?
Čtěte také
Podle ředitele Miroslava Procházky jsou jakákoli opatření, která reálně mohou zamezit šíření viru, dobrá. Otázkou zůstává za jak dlouho se taková opatření stihnou projevit.
Klíčové pro další vývoj situace ale bude podle Miroslava Procházky další rozhodnutí - protože vláda jedná o podpoře pro svůj návrh na prodloužení nouzového stavu.
A tu podporu podle ranního vyjádření ministra vnitra Jana Hamáčka z ČSSD zatím nemá.
Pokud by nouzový stav skončil, skončí jednak opatření, o kterých jsme mluvili před chvílí, a Česko by také reálně rozvolnilo opatření zhruba do 4. stupně systému PES. To by mohlo znamenat otevření obchodů, služeb, ale třeba i restaurací nebo fitcenter či bazénů.
A to by byl vyloženě hazard se životy, říká Miroslav Procházka s tím, že už teď nemocnice zkrátka nemá volné kapacity a prakticky už není možné ani převážet pacienty do dalších nemocnic v regionu. Situace je v Trutnově opravdu kritická.
Související
-
V kraji dál přibývá nakažených koronavirem, nemocných je přes 8 000 a nemocnice už nestíhají
O stovky případů denně roste v Královéhradeckém kraji počet lidí s covidem-19. Nejhorší situace je stále na Trutnovsku - tamní nemocnice už nemá kapacity pro nové pacienty.
-
Domovy pro seniory v kraji bojují s koronavirem. Nejhorší situace je na Trutnovsku, přibývá i úmrtí
Ve velké části domovů pro seniory v celém královéhradeckém kraji se situace nezlepšuje. Počty pozitivní klientů se zvyšují, přibývá úmrtí. Zařízením chybí zaměstnanci.
-
Kraj počítá s tím, že ve druhém čtvrtletí roku dostane velké množství dávek vakcín proti covidu
V Královéhradeckém kraji zatím zdravotníci aplikovali téměř 14 tisíc dávek očkování proti onemocnění covid-19. Necelé 2 tisíce lidí dostalo i potřebnou druhou dávku.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Von der Leyenová je odtržená od reality. Evropa se bude pět let dále propadat, tvrdí Dostálová
-
Odrazujeme malé dlouhodobé pronajímatele. Je pro ně výhodnější nabízet byt na Airbnb, říká Prokop
-
Několik hodin po začátku příměří hlásí Izrael střelecké incidenty a mrtvé Libanonce
-
Ruská ekonomika se přehřívá, inflace roste. Válka Putinovi v jednu chvíli srazí vaz, věří analytik