Ve Slatině nad Úpou slaví zahrádkáři 100. výročí konce 1. světové války a vznik republiky

27. září 2018 10:20

Zahrádkáři ze Slatiny nad Úpou každé dva roky pořádají týdenní podzimní výstavu svých výpěstků, ale vždy ji doplňují také o tematickou expozici k nějakému aktuálnímu historickému výročí. Před dvěma lety to bylo 150. výročí prusko-rakouské války, která tento region silně zasáhla, letos pochopitelně padla volba na 100. výročí ukončení 1. světové války a vzniku republiky.

Do budovy bývalé slatinské ZŠ se na výstavu tradičně sjíždějí návštěvníci ze širokého okolí. Zajela se tam podívat i redaktorka Romana Pacáková, kterou výstavními sály provedl předseda ZO ČZS Slatina nad Úpou Jan Dudek.

Základní organizace Českého zahrádkářského svazu Slatina nad Úpou letos pro návštěvníky tradiční podzimní VÝSTAVY OVOCE, ZELENINY, KVĚTIN a dalších zahrádkářských zajímavostí připravila bohatou přehlídku výpěstků svých členů, ale také profesionálních ovocnářů z regionu.

Zahrádkářská výstava ve Slatině nad Úpou

Kromě toho lze na výstavě načerpat také mnoho inspirace pro podzimní aranžování a originální tvoření z podzimních přírodnin.

A mimořádné pozornosti návštěvníků se těší také doplňková tematická expozice - STOPY I. SVĚTOVÉ VÁLKY V NAŠEM REGIONU, kterou pořadatelé výstavy připravili ve spolupráci ze ZŠ Hořičky a nadšenci a dobrovolníky ze širokého okolí.

Expozice Stopy 1. světové války v regionu

Lidé z okolních obcí ochotně zapůjčili dokumenty, fotografie, dobové tiskoviny, knihy a další sto let uchovávané předměty ze svých soukromých archivů, včetně bohaté osobní korespondence mezi vojáky na frontě a jejich rodinami, které museli opustit a k nimž už se ve většině případů z války nevrátili. Vystaveny jsou i některé zbraně, součásti vybavení vojáků nebo jejich dochované uniformy. Expozice se také ve velké šíři věnuje československým legionářům, prezidentu T. G. Masarykovi a událostem kolem vzniku Československa.

Co je pro pěstitele nejdůležitější? Aby bylo vlhko, ale ne moc, a dost sluníčka, ale ne velký žár

rajčata

Zkušený zahradní rádce František Hlubocký v naší radioporadně. Téma: červenec na zahradách.  

K tématu je připravený také atraktivní doprovodný program. V pátek, sobotu i v neděli odpoledne čtení ze Slatinských kronik. Zájemci o legionářské téma jsou zváni na páteční přednášku Stanislava Prouzy - Československé legie a jejich přínos pro vznik republiky od 15 hodin. A v sobotu v 15 hodin začne přednáška Karla Tučka - Naši rodáci ve Velké válce.

Výstavu najdete v budově bývalé Základní školy ve Slatině nad Úpou a můžete ji navštívit ještě 28. 29. a 30. září od 9:00 do 17:00 hodin, v neděli pouze do 16:00 hodin.

autoři: Romana Joudalová , baj
Spustit audio

Související