Vánoce, jesličky a zvířata, to jde skvěle dohromady. Zebu dorazil do Afriky tak jako mango z Indie

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zebu zakrslý v Safari Parku Dvůr Králové

Tradice zobrazovat jesličky se datuje od roku 1223, kdy k sobě jeden italský šlechtic pozval na vánoce Františka z Assisi. Budoucí světec si údajně přál vidět, jak malý Ježíšek leží ve chlévě na seně a tak hostitel nechal upravit jednu z jeskyní jako kapli.

O půlnoci se rozezněly zvony, lidé přicházeli s pochodněmi a uviděli jesličky s Ježíškem, s oslíkem a telátkem.

Podobnou vánoční idylu vám teď z dětské zoo Safari Parku Dvůr Králové nabídnou Jana Šormová a reportérka Dana Voňková.

Zebu neboli Bos indicus je název pro skupinu asijských a afrických plemen skotu, která se vyznačují nápadným hrbem na hřbetě. Tento hrb je složen podobně jako u velbloudů ze svaloviny a z tukové tkáně. Hrb slouží jako zásobárna energie na horší časy.

Zebu jsou zvířata polopouštních a stepních oblastí, tukové zásoby jsou důležité pro jejich přežití v období sucha, kdy mají málo potravy.

Slovo zebu pochází z tibetštiny a znamená "hrbatý"

Plemena zebu se vyskytují v zemích severní a střední Afriky a především v Indii. V 19. století byla přivezena i do Jižní Ameriky, kde se výborně osvědčila. Plemena zebu jsou chována pro mléko, jako soumaři a mimo Indii také pro maso a kvalitní kůži.

V Indii zabíjeni nejsou, protože jsou v hinduismu uctíváni jako posvátná zvířata. Indové naproti tomu využívají jejich trus, který slouží k topení, a moč, která je dodnes využívána v tradiční medicíně i k přípravě žlutého barviva.

Největším plemenem zebu je brahmanský skot, který dosahuje výšky 170 cm a hmotnosti 800 kg, nejmenší je zebu zakrslý o hmotnosti do 200 kg.

Všichni zebu mají dlouhé odstávající uši, které slouží k termoregulaci a většinou bílé nebo světle šedé zbarvení.

Zebu patří mezi nejdéle domestikovaná zvířata na světě

Zebu nedává sice tolik mléka jako „klasická“ kráva, ale je nenáročný, skromný a odolnější vůči vysokým teplotám i tropickým nemocem.

Dožívá se zhruba 20 let, živí se trávou. Safari Park Dvůr Králové chová zebu zakrslého.

Osel zakrslý v Safari Parku Dvůr Králové
Spustit audio
autoři: Dana Voňková , baj

Odebírat podcast

Související