Ozývají se oslíci, kůzlata, berani i plameňáci. Zveme vás do ohrad za zvířaty, kam mohou i děti

31. březen 2018 10:10

Pojďte se s námi podívat do Safari Parku Dvůr Králové, kde se rodí letošní jarní mláďata. A kde se dětem poštěstí podrbat malého Froda, nebo podat z ruky krmení beránkům. Jen na býka skotu zebu, který dostal jméno Brutus, je třeba se dívat s odstupem, má totiž dlouhé rohy.

To radí redaktorka Dana Voňková, která se za jarními mláďaty vypravila v doprovodu Ilony Kratochvílové do Safari Parku Dvůr Králové.

Slovo zebu pochází z tibetštiny a znamená "hrbatý". Jedná se název pro skupinu asijských a afrických plemen skotu. Zebu se vyznačují nápadným hrbem ze svaloviny a tukové tkáňě na hřbetě, který slouží k podobnému účelu jako hrb velbloudů. Tukové zásoby jim pomáhají přežít v polopouštích a stepích období sucha, kdy je málo potravy.

Plemena zebu jsou chována pro mléko, jako soumaři a mimo Indii také pro maso a kvalitní kůži. V Indii zabíjeni nejsou, protože jsou uctíváni jako posvátná zvířata. Indové ale využívají jejich trus k topení, moč v tradiční medicíně a k přípravě žlutého barviva.

Dětská zoo Safari Parku Dvůr Králové

Největším plemenem zebu je brahmanský skot, který dosahuje výšky 170 cm a hmotnosti 800 kg, nejmenší je zebu zakrslý o hmotnosti do 200 kg.

Všichni zebu mají dlouhé odstávající uši, které slouží k termoregulaci, a zpravidla bílé nebo světle šedé zbarvení.

autoři: Milan Baják , DV
Spustit audio

Související